Son Haberler

SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA KONFERANSI

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen Sürdürülebilir Gıda Konferansı kapsamında, sürdürülebilir gıda hedeflerini içeren Türkiye’nin ilk ‘Sürdürülebilir Gıda Bildirgesi’ paylaşılarak imzaya açıldı ve Sürdürülebilir Gıda Platformu bir sivil inisiyatif olarak kuruldu.

Bu yıl ilk kez Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Zirvesi çatısı altında gerçekleşen Sürdürülebilir Gıda Konferansı 2015’te sürdürülebilir gıda tedarik ve tüketimi için tüketici davranışlarından şeffaf tedarik zincirine, ambalaj uygulamasından gıda atığına, çevresel etkilerden sürdürülebilir tarıma, sürdürülebilir perakende zincirlerinden ekosistemin korunmasına kadar birçok önemli konu masaya yatırıldı.

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Gıda Platformu

Yeşil İş çatısı altında, 9 Ekim Cuma günü bu yıl ilk kez düzenlenen Sürdürülebilir Gıda Konferansı 2015, gıda sektörünün profesyonellerini sürdürülebilirlik ekseninde buluşturdu. Zirve kapsamında açıklanan Sürdürülebilir Gıda Bildirgesi ile gıdada sürdürülebilirlik için çalışmalar yapılmasını hedefleyen Sürdürülebilir Gıda Platformu bir sivil inisiyatif olarak kuruldu.

Ekim ayından itibaren gıda sektörü için önemli çalışmalar gerçekleştirecek platform, belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesi için tüm paydaşları; kamu ve özel sektör temsilcilerini, akademisyen ve STK’ları bir araya getirecek. Ayrıca, platformun kurulmasına önderlik eden Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş’ın moderatörlüğünde ‘2023’e Doğru Sürdürülebilir ve Gıda’ konulu oturum gerçekleştirildi. Oturuma gıda sektörünün önde gelen şirketlerinden Unilever Türkiye Gıda ve Dondurmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, Sütaş Grup Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Karpat, Ülker Unlu Mamuller Başkanı Şener Astan, Sunar Grup İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şahin Ali Gökçelik katıldı. Gıdanın geleceğinin konuşulduğu panele, Türkiye’nin gerçekleştirmesi gereken hedefler ele alınarak, gıda sektörünün sürdürülebilirlik temelindeki sorunları, gıda güvenliği, tedarik ve arzı gibi konular masaya yatırıldı.

Bakanlıktan Sürdürülebilir Gıda Konusunda Destek

Sürdürülebilir Gıda Konferansı kapsamında ‘2023 Hedeflerimiz ve Sürdürülebilir Gıda’ adlı oturumda konuşan T.C. Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Taylan Kıymaz, sürdürülebilir gıda konusunda gereken desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

Kıymaz, “Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde yüksek, istikrarlı ve kapsayıcı ekonomik büyümenin yanı sıra kaynakların sürdürülebilir kullanımını kapsayacak şekilde planlandı. Kalkınma Bakanlığı olarak, tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilmesi ve iyi işleyen bir tarım arazisi piyasasının tesis edilmesine yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Yeni sulama altyapısının tesisi ve mevcutların yenilenmesi çalışmalarında kapalı ve basınçlı sistemlere geçiş öncelikli olacak. Tarla içi sulamalarda modern sulama yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, DSİ’de işletmeye açılan net sulama alanının 2013 yılındaki 2,91 milyon hektar seviyesinden 2018 yılında 3,75 milyon hektara ulaşmasını hedefliyoruz. Tarımsal desteklerimiz sosyal amaçlı ve üretim odaklı olarak düzenlenecek. Desteklerde çevre ile bitki hayvan ve insan sağlığı dikkate alınacak. Tarım ve sanayi işletmelerinin işbirliğini ve entegrasyonunu sağlamak ise bu süreçlerdeki en büyük önceliğimiz… Bunların dışında, yerel ve geleneksel ürünlerin katma değeri ve ihracata katkısının arttırılması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Özellikle katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, gen kaynaklarının korunmasına, ıslah çalışmalarına, nanoteknoloji ve biyoteknolojiye yönelik araştırmalara öncelik vereceğiz.” diye konuştu.

Gunther: “Ambalaj çözümlerini iyileştirmek için sürekli çalışıyoruz”

Sürdürülebilir bir gelecek için her alanda kimya yarattıklarını vurgulayan BASF Sürdürülebilirlik, Ekoverimlilik, İzlenebilirlik Girişimi Başkanı Christoph Gunther, ‘Değer Zincirinde Uygulamalı Sürdürülebilirlik Entegrasyonu: Ortak Bir Yolculuk’ oturumunda BASF’nin gıdanın her alanında sürdürülebilirliği destekleyen çözümlerini açıkladı. Gunther, ihtiyaç duyulan malzeme miktarını azaltarak ambalaj çözümlerinin özelliklerini iyileştirme konusunda sürekli bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, tedarik zincirinden atık sorununa kadar sürdürülebilir çözümler ürettiklerini vurguladı.

Dünyanın ve Türkiye’nin Önde Gelen Kurumlarından Destek

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Kalkınma Bakanlığı iş birliğinde ve Schneider Electric’in stratejik çözüm ortaklığında gerçekleşen Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi’nin ana çözüm ortaklığını BASF, iletişim çözüm ortaklığını ise Vodafone Türkiye üstlendi. Siemens ve TAV ise Zirve’nin diğer çözüm ortakları arasında yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu