Son Haberler

TABİİ ZENGİNLİKLERİMİZ YENİ ÇEHRELERİNE KAVUŞUYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, tabii zenginliklerimizi yeni çehreleriyle halkın hizmetine sunmaya hazırlanıyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün Sakarya Meydan Muharebesi, Yedigöller, Honaz Dağı ve Troya Tarihi Milli Parkları ile Kocakoru Ormanı, Hazar Gölü, Tillo ve Kuzalan Tabiat Parkları için hazırladığı gelişme planları onaylandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabii zenginliklerimizi halkın hizmetine sunmak maksadıyla, milli park ve tabiat parkı yatırımları kapsamında yeni çehrelerine kavuşacak olan tabii zenginlikler halkın hizmetine sunulacak.

“Tabii Zenginliklerimiz Önemli Bir Cazibe Merkezine Dönüşecek”

Yatırımların önemine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Gelişme planlarının onaylanması ile Bakanlığım tarafından bu alanlara yapmayı hedeflediğimiz yatırımlara da hız verdik. Ayrıca, milli parklar ve tabiat parklarının çehresini değiştirmek maksadıyla uygulamaya koyacağımız bu gelişme planları aynı zamanda tabii zenginliklerimizi önemli bir cazibe merkezine dönüştürecek.” dedi.

Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze Tamamlanacak

Türkiye’nin önemli tabii değerleri arasında yer alan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’na gelen ziyaretçiler için rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilmelerine imkân sağlayacak altyapı ve tesisler inşa edilecek. İnşaat çalışmalarına başlanılan Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

İstiklal Harbi‘nin dolayısıyla milletimizin kaderini değiştiren bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için gerçekleştirilen milli park çalışması ile mevzilerin, siperlerin onarımı ve ziyaretçilere gösterilmesi mümkün olacak. Milli park bölümlerine yakın köylerde yapılacak tanıtım birimleri ile hem yöre yaşayanlarına aidiyet duygusu kazandırılacak hem de gelen ziyaretçiler muharebe ve şehitlikler hakkında bilgilendirilecek.

Milli Parklara Ulaşım Rahatlayacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Yedigöller, Honaz Dağı ve Troya Tarihi Milli Parkı‘nda yapılacak çalışmalar ile ziyaretçilerin milli parklara rahat bir şekilde ulaşmaları sağlanacak.

Ayrıca planlarla milli parkların sahip olduğu kaynak değerlerinin bilimsel araştırmalara dayalı olarak koruma ve kullanma dengesi içinde sürdürülebilirliğinin sağlanması, doğa dostu uygulamalar ile yöresel ve bölgesel ekonominin, eğitimi tanıtım ve yönetim faaliyetlerinin desteklenmesi gibi unsurlar da hedefleniyor.

Tabiat Parkları Estetik Bir Görünüme Kavuşacak

Kocakoru Ormanı, Hazar Gölü, Tillo ve Kuzalan Tabiat Parklarında yapılacak çalışmalar ile bu parklarda önem arz eden flora ve fauna türlerinin yaşam alanlarının korunması ve ormanların tahribatının tamamen önlenmesi sağlanacak. Vatandaşların hoşça vakit geçirdikleri, piknik yaptıkları ve çocukların oyun oynama imkânına sahip oldukları bu parklarda yapılacak çalışmalarla tabiat parklarının estetik bir görünüme kavuşmaları da hedefleniyor. Kır evlerinin, kamp alanlarının ve spor alanlarının yer aldığı parklarda ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli düzenlemeler yapılarak eksiklikler de giderilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu