Son Haberler

TALAS BELEDİYESİ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

Kayseri Talas Belediyesi, tükettiği elektrik enerjisini karşılamak için Süleymanlı Mahallesi’nde 1 MW gücünde güneş enerjisi santralinin (GES) kurulumunu gerçekleştirdi.

Enerjisini güneşten alan Kayseri Talas Belediyesi, tükettiği elektrik enerjisini karşılamak için Süleymanlı Mahallesi’nde 1 MW gücünde güneş enerjisi santrali (GES) kurulumunu gerçekleştirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, projenin resmi kabulü mart ayı içinde yapıldı.

Talas ilçesine bağlı Süleymanlı Mahallesi’nde 20 dönüm alana kurulan 1 MW gücündeki güneş enerjisi tesisi, yaklaşık 6 milyon TL’ye mal oldu. Yatırımın, 673 bin TL’si Kalkınma Ajansı’na sunulan projeden alındı.

400 Bin TL Kasasında Kalacak

GES projesinin devreye alınmasıyla belediyenin; binalarında, parklar ve bahçeler dâhil tüm yıllık enerji tüketimi güneşten karşılanacaktır ve enerji tüketimi nedeniyle belediyenin kasasından para çıkmayacaktır. Bu projeyle, yılda 400 bin TL’nin üzerindeki bir para, Talas Belediyesi’nin kasasında kalacak.

Proje hakkında bilgi veren Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu; “Belediyemizin yıllık elektrik tüketimini bu projeden karşılayacağız. Kendi enerjimizi, kendimiz üretmeye başladık. Enerji için ödediğimiz bütçe, kasamızda kalacak.” dedi.

Talas Belediyesi’nde doktoralı ve mühendis arkadaşlardan oluşan bir ‘proje ofisi’ olduğunu anlatan Mustafa Palancıoğlu, ülkemizin en çok proje yazan belediyelerinden birisi olduklarını belirtti.

Dijital Belediyeciliğin Üssü

Yazılım konusunda belediyeyi bir adım öne taşıyan Talas Belediyesi, birçok il arasından pilot belediye olarak seçildi. Son 3 yıldır Türkiye Belediyeler Birliği tarafından geliştirilen Belediye Yönetim Bilgi Sistemi (BELBİS) yazılımı projesini kullanıyor.

Belediyedeki tüm iş süreçlerinin BELBİS yazılımı üzerinden yönetildiğini kaydeden Başkan Mustafa Palancıoğlu, şunları söyledi:

“Projenin, pilot belediyesi olduk ve 3 yıldır başarılı bir çalışmaya imza atıyoruz. Belediyemizin tüm verilerini BELBİS yazılımına aktardık ve şuan tüm iş sürecimizi BELBİS projesiyle yönetiyoruz. Türkiye’de 1398 tane belediye var. Bu belediyelerden yüzde 15 – yüzde 20’si BELBİS yazılımını kullanırsa, tek seferde kamuya 250 trilyon TL katkısı olacaktır ve belediyeler aynı dili konuşabilecektir. Bir diğer konu BELBİS projesi, ilgili kurum ve kuruluşlar ile entegrasyona devam ediyor. Örneğin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile yapılan entegrasyonun ardından, 1 gün süren tapu işlemleri, dakikalar seviyesinde gerçekleşebilecektir. Talas belediyesi olarak, BELBİS projesine geçecek olan diğer belediyelere, edindiğimiz bilgi ve tecrübemizi aktarmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Coğrafi Bilgi Sistemleri projesinde de, pilot olan 4 belediyeden birisiyiz. Özetle, Talas Belediyesi’ni, dijital belediyeciliğin üssü olarak konumlandırdık.”

Ali Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası Başlıyor

Talas Belediyesi sınırlarında olan Ali Dağı, Türkiye’nin yamaç paraşütü için en iyi 10 adresinden birisi. Ali Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası, 29-30 Nisan- 1 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.

Talas ilçesinin, spor, tarih, kültür ve gastronomi turizminde önemli bir merkez olduğunu ifade eden Başkan Palancıoğlu, “Ülkemizin en büyük kış sporları merkezi Erciyes’te, ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenleniyor. Ali Dağı yamaç paraşütü organizasyonlarına, yerli ve yabancı sporcular yoğun ilgi gösteriyor. Bu yıl 3 gün sürecek olan Ali Dağı Yamaç Paraşütü şampiyonası, 29-30 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. Aynı zamanda, Ali Dağı çevresinde at çiftliklerimiz var ve buralarda binicilik yapılıyor. Yeraltı şehirlerimiz, tarihi eserlerimiz ve Kayseri mutfağımız ile Kayseri ilimiz ve ilçemiz bir turizm destinasyonudur. Her geçen yıl yurt içi ve yurt dışından daha fazla misafirimizi ağırlamaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu