Son Haberler

TANAP SEIP 2. Hibe Çağrısı Kapsamında İmzalar Atıldı

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları 2. Hibe Çağrısı kapsamında imzalar atıldı. 2. Hibe Çağrısı kapsamında 9 ilden 431 projeye yaklaşık 70 milyon lira hibe desteği sağlanacak.

Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunuyor.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), güzergâhı üzerinde yapılan ihtiyaç analizinin sonuçlarına uygun şekilde tasarlanan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması ile finansman sağladığı projelerle ekonomik ve sosyal kalkınma ile doğal kaynakların korunmasını destekliyor. Bu kapsamda, 23 Haziran – 23 Ağustos 2017 tarihleri arasında, güzergâh üzerinde bulunan Ankara ve batısındaki 9 ilden başvuruları alınan 2. hibe çağrısı sonuçlandı.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısının sonuçları belli oldu. Yaklaşık 4000 başvuru arasından yapılan teknik ve idari değerlendirmeler sonucunda 431 proje, çağrı kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. 2. Hibe Çağrısı kapsamında 9 ilden 431 projeye yaklaşık 70 milyon lira hibe desteği sağlanacak.

Ankara’da düzenlenen törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TANAP Genel Müdürü H. Saltuk Düzyol, TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem’in katılımlarıyla sözleşmeler imzalandı.

“Doğal kaynaklara en çok katkı yapan projeler desteklenmiştir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, TANAP’ın enerji arz güvenliğinin sağlanması ve çeşitlendirilmesi adına en önemli projelerden biri olduğuna değinerek şunları söyledi: “Tarihte ilk defa Hazar doğalgazı TANAP vasıtasıyla Avrupa’ya taşınacaktır. Bu, Türkiye’nin enerji alanındaki yerini sağlamlaştıracaktır. TANAP arz güvenliği ve çeşitliliğinin yanı sıra 2 bin kilometreyi bulan ve rekor sayılabilecek kadar bir zamanda bitirilen inşaatıyla da örnek olmuştur. 8 bine yakın istihdam sağlamış, kullanılan malzemelerin yurtiçinden teminiyle ekonomiye büyük bir katkı sunulmuştur. Bu katkı, boru hattının geçtiği bölge boyunca sosyal ve ekonomik kalkınmaya destek olunarak daha da güçlenmiştir. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları; çevre, sağlık, tarım, hayvancılık ve eğitim alanlarında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. İlk hibe çağrısında 11 ilden 4500’e yakın projeden 429 projeye destek olunmuştur. 2. Hibe çağrısı kapsamında Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ ve Edirne’den iki ay içinde 4 bin civarında başvuru yapılmış ve sosyal ve ekonomik değerlendirmelerde doğal kaynaklara en çok katkı yapan projeler desteklenmiştir. Bu projelere verilen desteğin toplumsal refahı tüm Türkiye’ye yaymada etkili olacağına inanıyoruz. TANAP’ın bu uygulamasının, tüm Türkiye’deki şirketlere sosyal sorumluluk bağlamında örnek olmasını diliyoruz” dedi.

20 ildeki sürdürülebilir projelere destek

TANAP Genel Müdürü H. Saltuk Düzyol da törende yaptığı konuşmada “2015 yılında TANAP bünyesinde uygulamaya başladığımız Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları aracılığıyla sürdürülebilir projeleri destekleyerek bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunuyoruz. 11 ili kapsayan 1. hibe çağrımızla 429 projeye 70 Milyon TL üzerinde hibe desteği sağladık. Şimdi de kalan 9 ili kapsayan 2. hibe çağrımızla 431 projeye yine yaklaşık 70 milyon TL destek vereceğiz” dedi.

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması 2. hibe çağrısına 4000 civarında proje başvurusu oldu. Yapılan idari ve teknik değerlendirmeler sonucunda 431 proje, Çağrı kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. Bu projelere toplam 70 Milyon TL civarında hibe desteği sağlanacak.

Böylece TANAP’ın toplam 20 ilden 860 projeye verdiği destek 140 Milyon TL’ye ulaşmış olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu