Son Haberler

TAV HAVALİMANLARINDA HİSSE DEVRİ

Akfen Holding, TAV Havalimanları Holding’de kalan yüzde 8.1’lik payı için Fransa merkezli Aéroports de Paris Group şirketi ile hisse devri anlaşması imzaladı.

Akfen Holding, 1997 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret ihalesi ile temellerini attığı TAV Havalimanları Holding’deki kalan yüzde 8.1’lik payı için Fransa merkezli Aéroports de Paris Group’un (ADP) tamamına sahip olduğu TANK ÖWA alpha GmbH şirketi ile hisse devri anlaşması imzaladı.

TAV’daki payının devir karşılığı olarak şirkete 160 milyon dolarlık nakit girişi sağlayacak olan Akfen, bu miktarı Türkiye’de yapacağı yatırımlarda kullanacak. Akfen, bu devirden elde edeceği geliri Türkiye’de hayata geçireceği 6.7 milyar liralık yatırım paketi için kullanmayı planlıyor.

Akfen, 2017 yılı başında 1.5 yılda tamamlayacağı 6.7 milyar liralık yatırım paketi açıklamıştı. Toplamda 1390 kişilik istihdam yaratacak bu paketin en önemli yatırım ayağını 3.9 milyar liralık Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ’daki şehir hastaneleri ve 2 milyar liralık yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor.

TAV Havalimanlarında Bir Dönem Kapanıyor

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV’daki hisselerinin Aéroports de Paris Grup’a devri ile ilgili şunları söyledi:

“1997 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) İstanbul Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret ihalesini kazanmamızla başlayan 20 yıllık TAV maceramın birinci perdesi burada kapanıyor.

Aéroports de Paris şirketinin de yapmış olduğu açıklamadaki gibi, kurucusu olduğum TAV Havalimanları Holding’de bugün itibariyle Akfen Holding hisseleri gerekli prosedürlerin tamamlanmasına müteakip ADP’ye devredilecek.

Kuruluşunda ortağımız olan ve 20 yılı sorunsuz bir şekilde tamamladığımız Tepe İnşaat Sanayi Anonim Şirketi’ne ve yol arkadaşım TAV Havalimanları Holding CEO’su Sn. Sani Şener nezdinde tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hep başarı dolu bir iş hayatı diliyorum.

Ayrıca TAV için hiçbir zaman dünyanın her ülkesinde desteklerini esirgemeyerek başarımızda söz sahibi olan tüm hükümet ve devlet büyüklerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

“TAV bir Türk şirketidir ve o şekilde kalacaktır”

Aynı zamanda TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Hamdi Akın, TAV’ın bir Türk şirketi olduğunu vurgulayarak, “Yaratmış olduğumuz bu dünya markası ile iftihar etmek her Türk vatandaşının hakkıdır.” ifadelerini kullandı. Akın şu bilgileri verdi:

“Unutulmaması gerekir ki, TAV’ın en büyük hissedarı bir Fransız şirketi olmasına rağmen, çalışanlarının yüzde 90’ının Türk vatandaşı olması, Borsa İstanbul’a kayıtlı halka açık şirket olması, şirket merkezinin ve yatırımlarının çoğunluğunun Türkiye’de olması ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine vergisini ödemesi nedeniyle bir Türk şirketidir ve o şekilde kalacaktır. Yaratmış olduğumuz bu dünya markası ile iftihar etmek her Türk vatandaşının hakkıdır.”

“Ortaklık yapısının değişmesi TAV’ı yüzyıllarca yaşatacak”

Akın, ortaklık yapısının değişmesinin TAV’ı yüzyıllarca yaşatacağını söyleyerek, “Hisse devirleri ile şirketleri ölümsüzleştiriyoruz.” dedi.

Hisse devri, TAV’ı çalışanlarına sürekli fırsatlar yaratarak yeni istihdam alanları açacak bir şirket haline getirecek.” diye konuşan Akın, şöyle devam etti:

“Holdingin genel prensiplerine uygun olarak hareket etmeye çalıştık. Şirketlerin ölümsüz olması adına bu satışı yapıyoruz. Biz ölümlüyüz, şirketler ise ölümsüz olmalı. Bu tip hisse devirleri ile şirketleri ölümsüzleştiriyoruz. Zaten hisse devirlerinin pratikteki sonucu da budur. Amaç yeni ortaklarla şirketlerimizin ömrünü uzatarak istihdama fayda sağlamaktır.”

TAV İnşaat’taki Ortaklığı Devam Ediyor

TAV Havalimanları Holding’teki yüzde 8.1’lik hissesini devreden Akfen Holding, dünyanın en büyük havalimanı inşaatçısı konumundaki TAV İnşaat’ın da dâhil olduğu TAV Yatırım Holding’teki yüzde 21.68’lik payını koruyor. Ana faaliyet konusu inşaat ve otopark işletmeciliği olan TAV Yatırım Holding bünyesinde TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş., TAV Park Otopark Yatırım ve İşletmeleri A.Ş. ve Riva İnşaat Turizm Ticaret İşletme ve Pazarlama A.Ş. şirketleri yer alıyor.

Akfen Holding Yatırım Paketi

Akfen Holding, 1.5 yıllık sürede tamamlamayı hedeflediği toplam bedeli 6.7 milyar lirayı bulan yatırımlarına başladı. Akfen, TAV’daki satış bedelinden elde ettiği nakdi öz kaynak olarak bu yatırımlarda harcamayı hedefliyor.

Yatırım ve istihdam paketine ilişkin detaylar ise şöyle:

Aralık 2016

Mersin Limanı Doğu Akdeniz Terminali: 650 milyon TL

Şubat 2017

Isparta Şehir Hastanesi: 1 milyar 150 milyon TL

Ağustos 2017

Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri: 1 milyar 400 milyon TL

Ekim 2017

Güneş Enerji Santrali: 450 milyon TL

Aralık 2017

Eskişehir Şehir Hastanesi: 1 milyar 750 milyon TL

Aralık 2017

Rüzgâr Santrali Yatırımları: 200 milyon TL

Aralık 2017

Öğrenci Yurt Yatırımları (Isparta ve Kütahya) ve Diğer Yatırımlar: 135 milyon TL

Nisan 2018

Tekirdağ Şehir Hastanesi: 1 milyar TL

TOPLAM: 6 milyar 735 milyon TL

Akfen Holding İstihdam Bilgileri

Aralık 2016

Mersin Limanı Doğu Akdeniz Terminali: 300

Şubat 2017

Isparta Şehir Hastanesi: 940

Ağustos 2017

Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri: 50

Ekim 2017

Güneş Enerji Santrali: 100

TOPLAM: 1390

ÖZETLE

Hastaneler

Toplam 3 milyar 900 milyon TL

940* kişilik istihdam.

Enerji

Toplam 2 milyar 50 milyon TL

150 kişilik istihdam.

MIP

650 milyon TL

300 kişilik istihdam.

*Mart ayında hizmete giren Isparta Şehir Hastanesi’ndeki istihdam rakamıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu