Son Haberler

TCMB 2017 YILINDA DAHA AKTİF OLACAK

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, “2017 Yılında Para ve Kur Politikası” toplantısında bir sunum gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın verdiği mesajları değerlendirdi.

“2017 Yılında Para ve Kur Politikası” toplantısı düzenlendi. Toplantıda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya bir sunum gerçekleştirdi. Çetinkaya’nın verdiği mesajları değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, “TCMB’nin 2017 yılında daha proaktif olacağını ve yaşanan gelişmelere göre en etkin şekilde para politikasını belirlemeye devam edeceğini anlıyoruz.” dedi. Gözgör, TCMB’nin sıkı para politikasına devam edeceği beklentisinin TL varlıklarını destekleyebileceğini belirtti.

Önemli Olan Politika Duruşu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) Perşembe günü açıklayacağı önemli kararlar öncesinde bugün Merkez Bankası’nın 2017 yılında uygulayacağı para politikasına yönelik önemli mesajlar verildiğini gördük.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılında para politikasının temkinli ve sıkı duruşuna devam edeceğini ve politikaların enflasyon oranına göre şekilleneceğini ifade etti. 2017 yılının ilk aylarında TCMB, TL’de yaşanan değer kaybının enflasyon oranına olan etkisine göre para politikasını şekillendirebilir. Son açıklanan enflasyon rakamlarında TL’nin değer kaybının etkisini görmemiştik. Ancak, TCMB bu etkinin önümüzdeki süreçte yansıma ihtimaline karşılık önlemler almaya hazır olduğuna yönelik mesajlar verdi. Öte yandan sadeleştirme sürecinin büyük oranda sona gelindiğini bundan sonra sadeleştirmeden ziyada para politikası duruşuna bakılması gerektiğine yönelik mesajların önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sadeleştirme sürecinde koridor faizi uygulamasının kaldırıldığını ve sadece 1 hafta repo faiz oranının kullandığını görebiliriz. Aynı zamanda TCMB, gerekmesi halinde tüm araçları kullanacağını tekrarladı.

TL Korunacak

Yapılan açıklamalardan TCMB’nin 2017 yılında daha proaktif olacağını ve yaşanan gelişmelere göre en etkin şekilde para politikasını belirlemeye devam edeceğini anlıyoruz. Toplantı sayısının yıl boyunca 8’e düşürülmesi Merkez Bankası’nın daha esnek olmasını sağlayacaktır. Önümüzdeki süreçte enflasyon ve enflasyon beklentilerinde bozulmalar yaşanması halinde TCMB 1 hafta repo faiz oranlarında değişiklik yapmaya devam edebilir.

Yeni yılda piyasalara daha yakın ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere göre 1 adım önde olmayı hedefleyen bir TCMB ile karşılaşabiliriz. TCMB’nin sıkı para politikasına devam edeceği beklentisi TL varlıklarını destekleyebilir. Ancak, ana belirleyici yine Amerika Merkez Bankasının (FED) atacağı adımlar olacaktır. Dolar-TL paritesinde aşağı yönlü hareketlerin hız kazanabilmesi için 3.50 destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi önemli olacaktır. Bu seviyenin geçilmesi halinde 3.4850 – 3.4280 bölgesine doğru gerilemeler yaşanabilir. 3.50 destek seviyesinin üzerinde kalınması yeniden 3.60 bölgesini gündeme getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu