Son Haberler

TCMB AÇIKLAMASI PİYASALARI NASIL ETKİLEDİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, TCMB Enflasyon Raporu Sunumu sonrası değerlendirmelerini paylaştı.

Sadeleştirme Süreci Tamamlanıyor, Ancak Doların Yönü Hala Yukarı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Geçtiğimiz enflasyon raporunda Enflasyonun % 70 olasılıkla 2016 yılı sonunda % 6,6 ila % 8,4 arasında orta noktası ise % 7,5 olması bekleniliyordu. 2017 yılı sonunda ise 4,3 ile % 7,7 aralığında orta noktası ise % 6 olması ön görülüyordu. Bugünkü toplantında tahminlerde ise, 2016 yılı sonunda enflasyonun %7,0-8,00 aralığında gerçekleşeceği tahmininde bulunuldu. Orta noktasında ise bir değişikliğe gidilmedi. 2017 yılı sonunda ise %70 olasılıkla %5,0-8,0 aralığında, orta noktası ise %7,5 olarak güncellendi. Ancak, TCMB son toplantısında faiz indirimlerinin devamını açıklanan verilerin belirleyici olacağını ifade etmişti. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, enflasyon raporu sunumunda verilerin izin vermesi halinde sadeleştirme sürecine devam edeceklerini ifade etti.

Dolar Yeniden Rekor Seviyelere Yaklaşıyor

Geçtiğimiz toplantıda sadeleştirme sürecine ara veren Merkez Bankası henüz daha sürecin sonlanmadığına yönelik mesajlarına devam etti. TCMB, son zamanlarda faiz indiriminin devamı için referans olarak gösterdiği çekirdek enflasyonun düşüş eğiliminin devam etmesini bekliyor. 2017 yılı tahmininin yukarı yönlü revize edilmesi ve sadeleştirme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığı ifadesi sadeleştirme sürecinin yavaş yavaş sonuna yaklaştığına yönelik bir mesaj olarak da değerlendirebilir. Dolar/TL paritesi ise enflasyon oranının yukarı yönlü revize edilmesi sonrası 3.100 seviyelerinin üzerine çıksa da kalıcı olmadı. Düşüşlerin hız kazanabilmesi için 3.0850 destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi önemli olabilecektir. Geçilmediği sürece yukarı yönlü hareketler tekrardan 3.1120 rekor bölgesine doğru sürebilir. 3.0850 desteğinin kırılması halinde 3.0720 – 3.0650 bant aralığı ön plana çıkabilir. Öte yandan yarın ABD’den açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyüme rakamları Dolar/TL kuru üzerinde belirleyici olacaktır. ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümesi halinde yükselişlerin devamı görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu