TEMİZ ENERJİ SEMPOZYUMUNDA ÖNE ÇIKANLAR | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

TEMİZ ENERJİ SEMPOZYUMUNDA ÖNE ÇIKANLAR | Enerji ve Maden Dergisi

12 Kasım 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

İTÜ ve Su Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği 10. Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu’nda Türkiye’nin de enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiği vurgulandı.

10.Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu (UTES 2016), İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumun temel konuları arasında Enerji ve Çevre, Rüzgar Enerjisi, Bioyakıtlar, Güneş Enerjisi, Jeotermal Enerji, İklim Değişikliği ve Enerji, Hidroelektrik, Güneş Enerjisi ve Enerji Verimliliği, Enerji Politikaları ve Ekonomisi gibi başlıklar öne çıktı.

Açılışta konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de tek tematik teknoparkın İTÜ’de olduğunu ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji hafızasının İTÜ’de oluştuğunu söyledi. Karaca, bu alanda yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

İTÜ ve Su Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Sempozyum’da konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca “Günümüzde enerjiyi kontrol eden dünyaya hükmediyor. Türkiye’nin de enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtulması gerekiyor. İTÜ’de ürettiğimiz know-how ile Türkiye’nin önünü açıyoruz.” dedi.

“3 bin dolarlık bir kumandayı 50 dolara imal etmeyi başardık”

”Teknoparkımıza yoğun talep vardı, sadece 22 firmaya yer verebildik.” diye konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Teknopark, nükleer teknoloji alanında çalışan firmalardan, güneş enerjisi alanında çalışan firmalara kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Enerji enstitümüz ile bu firmalar tamamen AR-GE yapıyor. Örneğin enerji ile ilgili 3 bin dolarlık bir kumandayı 50 dolara imal etmeyi başardık. Devlet destekli bir projeydi, ciddi anlamda bir ‘know-how’ oluştu.” dedi.

İTÜ Lokomotif Rol Üstlendi

İTÜ olarak 4 yıl önce dört tematik alanda ülkeye katkıda bulunma kararı aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Karaca, ‘Enerji, malzeme, çevre – çevre teknolojileri ve havacılık’ olarak belirlenen bu dört konuda havacılık alanında ciddi bir ‘know-how’ oluştuğunu ve bu konudaki yatırımların geri dönüşünü ciddi biçimde aldıklarını kaydetti. Diğer iddialı oldukları konunun yenilenebilir enerji olduğunu belirten Prof. Dr. Karaca, “Bu alanda ilk tematik teknoparkı kurarak önemli bir adım attık. Yakın zamanda bunun da karşılığını göreceğimize inanıyorum. İTÜ olarak Türkiye’de bilim üreten ilk 5 üniversite arasındayız. Bunu sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Savaşların Nedeni Su ve Enerji!

Konuşmasında enerjiyi kontrol edenlerin dünyaya hükmettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Karaca, “Enerji ve su, son dönemde en çok üzerinde durulan konular ve savaşların nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bugün Ortadoğu’nun şekillenmesinde en etkin iki konu su ve enerji… Bugün dünyada problemli olan bölgelere bakın, sorunların arka planında enerji var. Enerjiyi kontrol eden dünyaya hükmediyor.” dedi.

“Türkiye’de yüzde 5’in altında yenilenebilir enerji üretimi var”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca, “Teknoparkımızda 22 firma fosil yakıtlardan, yenilenebilir enerjiye kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Ürettiğimiz ‘know how’ı kullanarak ciddi yatırımlar yapan firmalarımız var. Elbette yenilenebilir enerjinin bir maliyeti var. Türkiye enerji konusunda her türlü teknolojiye sahip olmalı. Rekabet ettiğimiz ülkeler enerji yatırımları konusunda büyük ivme kazandı ve dünyaya teknoloji satıyorlar. Türkiye’nin de enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtulması gerekiyor. Türkiye’de yüzde 5’in altında yenilenebilir enerji üretimi var. İTÜ’de ürettiğimiz know-how ile Türkiye’nin önünü açıyoruz. Bu alanda istihdamı artırmamız gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yenilenebilir Enerjide Akademik Çalışmaların Önemi

Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu, Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, yenilenebilir enerji konusunun mutfağının akademik çalışmalar olduğunu vurguladığı konuşmasında, etkinlik için imkânlarını seferber eden İTÜ’ye teşekkür etti.

Prof. Dr. Şahin, “Yenilenebilir enerji konusunda bugün 26 bin megavat (MW) kurulu güç var. 5200 megavat rüzgardan enerji üretiliyor. Dünya yenilenebilir enerji alanında çığır açtı. Darısı biokütle, güneş, dalga ve yer ısısı gibi alanlara. Henüz bu alanlarda yeterli yatırım yapılmadı.” dedi.

Konya Karapınar’da 1000 Megavatlık İhale

Konya Karapınar’da 1000 megavatlık yeni bir ihale gerçekleşeceği bilgisini paylaşan Şahin, “Türkiye açısından bir çığır açacak. Gelişmeler heyecan verici. Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji sorununa çare olacağını düşünmek de doğru yaklaşım olmaz. Fosil enerji kaynaklarını da sağlıklı kullanmak zorundayız. Konvansiyel enerjiyi destekleyenler, yenilenebilir enerjiyi yetersiz bulurken, yenilenebilir enerjiyi destekleyenler konvansiyeli kirli olarak nitelendiriyor. Biri olmadan diğeri olmaz. Enerji teknolojileri konusunda yüzde 100 dışa bağlıyız. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor ve bunun çözüm yeri de işin mutfağı üniversitelerdir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir