Son Haberler

TERMİK SANTRALDE 20 YILLIK DEVİR

ERG-Verbund Elektrik Üretim Şirketi, Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’ni 20 yıllığına devralmak için Bakan olurunu bekliyor.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin devir sürecinde sona gelindiğini açıklayan ERG-Verbund Elektrik Üretim Şirketi Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, termik santral ve ‘kömür işletmesi‘ni 20 yıllığına devralmak için Bakan olurunun beklendiğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sözleşmeyi imzalamasının ardından 31 Aralık 2015’te yürürlüğe girmesi bekleniyor. Böylece Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Kömür İşletmesi, 1 Ocak 2016’dan itibaren de 20 yıl boyunca özel sektör tarafından işletilecek.

Santrali devralacak ERG-Verbund, 2 adet yeni ünite ve rehabilitasyon çalışmaları için yaklaşık 3,6 milyar Dolar yatırım yapacak. Muzaffer Özdemir, ERG-Verbund Elektrik Üretim Şirketi’nin yeni ünite ve rehabilitasyon çalışmaları için yaklaşık 3 bin 500 kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Genel Müdür Muzaffer Özdemir, istihdam konusunda önceliğin bölge insanına verileceğini vurgulayarak, santral ve kömür işletmesinde çalışacak personel haricinde iş imkânı sunulacağını hatırlattı.

“5 yıl boyunca çalışacak inşaat personeline ihtiyaç olacak”

Santralin rehabilitasyonun ardından çevreci bir kimliğe kavuşacağını belirten Özdemir, “Bu bir özelleştirme değil. Çünkü 20 yıl boyunca mülkiyet devlette kalacak. Mülkiyet hiçbir zaman özel şirkete geçmiyor. Biz devlet adına yatırım yapan bir kurum olarak burada yer alacağız. Yörenin insanları ve yörenin kaynaklarını kesinlikle kullanacağımızı açık yüreklilikle ifade ettik. Şuanda çevreye uygun olarak çalışmayan, belki 30-50 katı daha fazla toz, partikül ortaya çıkan santrali çevreye uygun olarak çalıştırma şartıyla bu işi devraldığımızı ifade ettik yetkili mercilere. 3 bin ila 3 bin 500 kişi arasında bir istihdam oluşturacağız. 5 yıl boyunca çalışacak inşaat personeline ihtiyaç olacak.” şeklinde konuştu.

“İşçinin yaşam standardına uygun ücret tespit etmek önceliğimiz olacak”

Tes-İş Sendikası Afşin Şube Başkanı Mustafa Kılıç ise, devrin gerçekleşmesi halinde çalışacak personelin alacağı ücretin standartların üzerinde olması noktasında uğraş verdiklerinin altını çizdi. Devrin ardından bölgeye büyük bir yatırım yapılacağının da bilgisini aktaran Kılıç, “Arkadaşlarımız bu konuda rahat olsun. Kurum içi tayin hakkımızı da aldık. İsteyen arkadaşlarımızın şirkete geçme hakkı da var. Bölgemizdeki insanların, kamuoyunun ve çalışan arkadaşlarımızın da bu konuda rahatsız olmamasını tavsiye ediyorum. Bölgemiz için de büyük bir yatırım. Arkasından 2 tane daha yeni ünite yapılacak. Baca gazı arıtma sistemi yapılacak. Rehabilitasyon yapılacak. Burada bayağı bir işçi alımı yapılacak. Santrali çalıştıracak kadronun dışında 2 bin 500-3 bin kişi civarında bir işçi çalışacak. Ücret politikasında bizim düşüncelerimiz belli. Şuandaki taşeron standardının üstünde olacağını düşünüyoruz. İyi bir sözleşme ile bu arkadaşlarımızın sorunlarını gidereceğiz. Özelleştirme bir devlet politikası. Özelleştirme kaçınılmazdı, 20 yıllık bir sürecin sonuna geldik. Bizim korkumuz yok. Bu işin önündeyiz. Bu işten de yüzümüzün akıyla çıkacağız. Bölge insanının özellikle burada istihdam edileceğini düşünüyoruz. Bizim burada yetişmiş elaman çok. Taşeronlaşma bölgemizde bayağı bir teknik eleman yetiştirdi. İşçimizin yaşam standardına uygun bir ücret tespit etmek bizim önceliğimiz olacak.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu