Son Haberler

TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ’NDE JEOTERMAL PANELİ

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk: “Türkiye’deki jeotermal enerji santrallerinin payı uluslararası pazarda yüzde 50’ye ulaştı.”

Jeotermalin önemi, kullanımı ve geleceği gibi konularda sektörün önde gelen kuruluşu olan JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) ülkemizdeki JES’ler (Jeotermal Elektrik Santralleri) hakkında panel, konferans, seminer, kongre gibi etkinliklerle önemli bilgilendirmelerine devam ediyor.

İzmir’de gerçekleşen Teskon Sodex Fuarı bünyesinde düzenlenen 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’nde “Jeotermal Enerji ve Çevre” Paneli’nde Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, katılımcılara sektörle ilgili önemli bilgiler verdi.

Şentürk konuşmasında, sektörün dünya üzerindeki payına vurgu yaptı. Çarpıcı veriler sunarak; ülkemizde 37 adet toplam 860 MW’lık JES bulunduğunu, dünya genelinde 2015 yılında 18 adet santral işletmeye alınıp, kurulu gücü 313.2 MW olduğunu, bunlardan 10 tanesinin 158,8 MW gücüyle ülkemizde faaliyete geçtiğini belirten Şentürk, bu oranın yüzde 50 olup, çok kısa zamanda daha da artacağını sözlerine ekledi.

“Jeotermal ile yıllık 1 milyon 200 bin konutun elektriği karşılanıyor”

Türkiye’deki jeotermal enerji potansiyelinin büyüklüğünü ve dünya üzerindeki yerini verilerle anlatan JESDER Başkanı Ufuk Şentürk; özellikle jeotermalin geleceği ve jeotermal elektrik santralleri hakkında güncel bilgiler sunarak, sektörün gelişiminin öneminden bahsetti. Şentürk konuşmasında; jeotermal enerji santrallerinin doğaya saygı çerçevesinde kurulduğunu, kapalı çevrim ekipmanları ile doğanın yapısına zarar vermeden işletme olanağı sağlandığını belirtti. Ayrıca, jeotermal gaz atıklarının ispatlanmış kanserojen etkileri olmadığını söyleyerek, bazı jeotermal sahalarından yükselen ve atık gaz algısı yaratan beyaz gazın, duman değil su buharı olduğunu yineledi.

Türkiye’de üretilen jeotermal elektrik enerjisi ile yıllık 1 milyon 200 bin konutun elektrik enerjisi ihtiyacı karşılandığını açıklayan JESDER Başkanı, ülkemizde jeotermal enerjiden üretilen elektriğin, yaklaşık 330 bin ton akaryakıtın ithalatını azalttığına dikkati çekti.

İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 20 Nisan Perşembe günü gerçekleşen oturumda, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ümran Serpen ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Niyazi Aksoy da konuşmacı olarak yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu