Son Haberler

TRAKYA BÖLGESİNE RES YARIŞMALARINDA BÜYÜK İLGİ

Rüzgâr yarışmalarının ikinci gününde Trakya bölgesine yoğun talep vardı.

2015 Nisan ayında alınan 3.000 MW’lık rüzgâr başvurularının 710 MW’lık kısmına ait yarışmaların ikincisi de bugün (22 Haziran 2017) tamamlandı. Rüzgar yarışmalarının ikinci gününde Trakya bölgesine yoğun talep vardı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Ankara Çukurambar’daki Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen yarışmaların ikinci gününde Edirne bölgesinde 40 MW için toplamda 1.000 MW’lık 32 proje, Tekirdağ bölgesinde 60 MW için toplamda 1.332 MW’lık 36 proje ve Kırklareli bölgesinde 70 MW için 1.404 MW’lık 34 proje yarıştı.

Bugünkü oturumlarda da en düşük teklifi -1.61 $/kWh ile yine RES Anatolia verdi.

Borusan EnBW iştiraki olan firmalar hem Edirne’yi hem de Tekirdağ bölgesindeki yarışmaları kazandı. Yarışmaların ikinci gününde toplamda 170 MW’lık kapasite için yarışan projelerin yaklaşık yatırım bedeli 240 milyon dolar.

Borusan EnBW, Edirne ve Tekirdağ Bölgesine İmzasını Attı

Yarışmanın ikinci gününde kıran kırana geçen bir mücadele sonucu Trakya bölgesindeki 170 MW’lık kapasitenin 100 MW’ı Borusan EnBW iş ortaklığının oldu.

Edirne bölgesindeki 40 MW kapasite için Fesleğen A.Ş.; Gardenya A.Ş.; Binres A.Ş.; Enyat Enerji A.Ş; Yurt Enerji A.Ş. ve Ekores Enerji A.Ş. eksi fiyat teklifi verdi. Bu bölgedeki 40 MW’lık rüzgar santrali (RES) bağlantı kapasitesinin tamamı (-1.51 $ /kWh) teklifi ile Borusan EnBW iş ortaklığının iştiraki olan Fesleğen Yenilenebilir Enerji ve Elk. Ür. A.Ş’nin oldu.

Tekirdağ bölgesinde yarışan 36 proje arasından 5 tanesi eksi fiyat teklifinde bulundu. Bunlardan Borusan EnBW iş ortaklığının iştirakleri olan Kaktüs Yenilenebilir En.ve El. Ür. A. Ş. (-1.49 $/kWh) ile kapasitenin 49.50 MW’ını, Buket Yenilenebilir En.ve El. Ür. A. Ş. ise (-1.48 $ /kWh) ile kapasitenin 10.50 MW’lık kısmını alarak Trakya bölgesinde toplamda 100 MW’lık projenin sahibi oldu.

Res Anatolia Kırklareli Bölgesi’ndeki kapasitenin tamamını aldı

Dünkü yarışmada Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde (-1.15 $/kWh) ile 60 MW’lık kapasite tahsisi alan Res Anatolia Holding A.Ş., bugün de (-1.61 $/kWh) fiyat teklifi ile Kırklareli bölgesindeki 70MW’lık kapasitenin tamamını aldı.

“Rüzgar yatırımları Trakya bölgesinde daha da artacak”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, eksi teklif veren firmaların YEKDEM mekanizmasından yararlanamamasının eksi teklifleri engellemediğini belirterek, yarın yapılacak yarışmalarda da bu durumu görebileceğimizi belirtti. Verimli bir bölge olan Trakya için taleplerin yoğun olmasının şaşırtıcı olmadığını söyleyen Ataseven, temmuz ayında yapılacak YEKA başvurularından sonra Trakya bölgesinde rüzgâr yatırımlarının daha da artacağını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu