Son Haberler

TRANS ADRİYATİK BORU HATTI İÇİN SIEMENS KOMPRESÖR

Yunanistan ve Arnavutluk’taki boru hattı istasyonlarına altı adet gaz türbin kompresör seti sunuyor.

siemens_kompresorSiemens, Trans Adriyatik Boru Hattı’ndan altı adet 15 megawatt SGT-400 turbo kompresör seti siparişi aldı. Bu siparişle Siemens, Avrupa’ya Güney Gaz Koridoru’nu açacak olan Trans Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) altı adet gaz türbini kompresör seti tedarik edecek. Kurulum 2017’de yapılacak ve boru hattının 2019’un sonlarına doğru çalışmaya başlaması bekleniyor.

Trans Adriyatik Boru Hattı, Hazar Denizi’nden Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak

Güney Gaz Koridoru’ndaki boru hatları, doğal gazı Azerbeycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz 2 sahasından Avrupa’ya taşıyacak. TAP, doğal faz kaynaklarından faydalanılmasını sağlayacak kayıp bağlantıyı temsil ediyor. 878 kilometre uzunluğundaki Trans Adriyatik Boru Hattı, Türkiye-Yunanistan sınırındaki Kipoi’de Trans Anadolu Boru Hattı’na bağlanacak ve Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi’ni geçerek güney İtalya kıyılarına ulaşacak. İtalya kıyılarının yapısı, doğalgazı Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi büyük Avrupa pazarlarına ulaştırmak için birçok fırsat içeriyor.

Verimli Gaz İletimi İçin Siemens Seçildi

“Engin deneyimi ve geniş ürün portföyü nedeniyle Siemens, Güney Gaz Koridoru’nu açacak olan TAP’a destek vermek ve Avrupa’ya verimli gaz iletimini güven altına almak üzere seçildi.” diyen Siemens Enerji ve Gaz bölümüne bağlı Dresser-Rand şirketinin Yeni Ekipmanlar Direktörü Jesus Pacheco şöyle devam etti: “Boru hattı müşterilerimizin risklerini azaltmalarına ve mümkün olan en düşük yaşam döngüsü maliyetiyle güvenli ve sağlıklı bir operasyon yürütmelerine yardımcı oluyoruz.”

TAP’a tedarik edilecek altı adet gaz türbin kompresör setinin her biri SGT-400 endüstriyel gaz türbini ve bir Siemens silindirik gövdeli STC-SV kompresörden oluşuyor. Siemens üç kompresör setini Yunanistan’da Kipoi’deki kompresör istasyonuna yerleştirecek. Burası TAP’ın Türkiye sınırındaki başlangıcı konumunda bulunuyor. TAP’ın Arnavutluk topraklarına girmesi Fier’in 17 kilometre kuzey doğusundan olacak ve karadan 400 metre içeri doğru devam edecek. Burada doğal gaz 130 bara kadar sıkıştırılacak ve Arnavutluk’tan İtalya kıyılarına kadar deniz dibinden 105 kilometre yol alacak.

TAP konsorsiyumunun Genel Müdürü Ian Bradshaw, “Siemens, boru hattımızın bütünleyici parçası olan gaz türbini ve turbo kompresör birimleri konusunda uzmanlığı, teknik bilgisi ve yüksek güvenlik sicili nedeniyle seçildi.” dedi.

Siemens Enerji Üretim bölümünün bir parçası olan Dresser-Rand şirketi, tüm dünyadan petrol, gaz, petrokimya ve süreç endüstrileri için kritik öneme sahip yüksek hızlı dönüşlü ekipman çözümlerinin lider tedarikçilerindendir. Global Siemens ailesinin bir parçası olan Dresser-Rand şirketi turbo ve pistonlu kompresörler, buhar türbinleri, endüstriyel ve endüstriyel aeroderivetif gaz türbinleri, yüksek hızlı motorlar ve modüler yardımcı güç istasyonlarını kapsayan bir ekipman portföyü sunar. Dünyanın en büyük kurulu sistemiyle dünyanın en büyük teknik destek ve hizmet merkezi ağlarından biri olan ve 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Dresser-Rand, global ölçekte yerel çözümler ve hizmetler sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu