Son Haberler

TRUMP ŞOKU GEÇTİ Mİ?

Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi piyasalarda şok etkisi yaratmış, sert fiyatlamalar görülmüştü. Peki, piyasa şoku atlattı mı?

ABD’de yapılan seçimlerde sürpriz bir şekilde Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın seçilmesinin ardından kurlarda rekor fiyatlamalar görüldü. Peki, bu şok etkisi geçti mi? Son durumu değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Aysun Göksu, “Piyasaların düzeltme hareketi gerçekleştirdiğini gözlemledik. Piyasaların normal seyrine dönme çabasının arkasında elbette Trump’ın gerçekleştirmeyi planladığı politikaları bulunuyor.” dedi.

Piyasalar Normal Seyrine Dönmeye Çalışıyor

ABD’de seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla ve güvenli liman varlıklarının talep görmesiyle birlikte yen, dolar karşısında yüzde 4,16, ons altın yüzde 5,44, Euro/dolar paritesinde yüzde 2,79, Euro/TL paritesi ise yüzde 6,26 değer kazandı. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki kaybın TL varlıklarına da yansıması nedeniyle dolar/TL rekor tazeleyerek yüzde 4,57 primlendi. Ons altın üzerindeki baskının da kalkması nedeniyle gram altındaki yükselişlerin önü açıldı ve yükseliş furyasına gram altın da katılarak yüzde 8,19’la rekor tazeledi. İzlenecek göçmenlik politikalarına dair belirsizliğin tedirginlik yarattığı Meksika para biriminde peso ise en çok değer kaybeden para birimi oldu. Değer kaybı yüzde 14,42 oldu. Sert kayıplar ABD vadelilerinde de gerçekleşti. S&P500, Dow, Nasdaq’ta kayıplar yüzde 6’ya ulaştı.

İlk reaksiyonun ardından piyasaların düzeltme hareketi gerçekleştirdiğini gözlemledik. Piyasaların normal seyrine dönme çabasının arkasında elbette Trump’ın gerçekleştirmeyi planladığı politikaları bulunuyor.

Altın En Hızlı Tepkiyi Verdi

Piyasalarda ilk tepki verilirken en hızlı hareketlerin görüldüğü enstrümanın altın tarafında yaşandığını söyleyebiliriz. Yüzde 5’in üzerindeki kaybın ardından kazançların geri verilmesindeki ana sebep ise FED politikaları. Trump’ın seçilmesi ile birlikte FED’in faiz artırımında daha hızlı aksiyon alacağı beklentisi doların kayıplarını telafi etmesine ve altın üzerinde baskı oluşmasına neden oldu. 1337 seviyesine dek yükselen altın bu algıyla birlikte 1270 seviyelerine geri döndü. Bundan sonraki süreçte yeni dönemle birlikte faiz artırım beklentilerinin altın üzerinde baskı unsuru olması kaçınılmaz olacaktır.

Piyasalarda seçim anketlerine paralel Clinton fiyatlaması hakimken sonuçların Trump’ı göstermesi dolarda da şok etkisi yarattı. Ancak Trump’ın ABD ekonomisini daha ileriye taşıyacak (kamu harcamalarını artırmak, vergi indirimi uygulamak gibi) politikalar izleyeceğini açıklaması ve FED’in sıkı para politikasını desteklemesi doların küresel değerinin artmasında etkili oldu ve dolar birçok para birimi karşısındaki kayıplarını azalttı.

Trump’ın Açıklamaları Tansiyonu Düşürdü

Bir diğer önemli hareketlilik ise ABD vadelilerinde yaşandı. S&P500, Dow30 ve Nsdq100 endekslerinde kayıplar yüzde 5’i aştı. S&P 500 hisse opsiyon fiyatlarının kullanılarak ölçüldüğü ve küresel oynaklığın göstergesi olan VIX endeksinde ise bu düşüşle birlikte yüzde 9’luk bir artış söz konusuydu. Her ne kadar piyasa Trump’ı istemese de bu sonucu kabullenip sindirmek zorundaydı. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra Trump’ın açıklamaları piyasalarda tansiyon düşürücü etki yarattı. İlk tepkinin ardından verilen kayıpların tamamı neredeyse geri alındı. Bu hareketle birlikte VIX endeksi eksi seviyelere geriledi. Trump’ın dış ticaret anlaşmalarını yenileyerek ilişikleri zora sokacağı tedirginliği devam etse de uygulayacağı vergi indirimlerinin ülkenin ticaret ayağını güçlendirmesi ve şirket yatırımlarının destekleneceği beklentisi tedirginliğin azalmasına neden oluyor. Bundan sonraki süreçte bu gelişmelerin yanında Amerika Merkez Bankası’nın (FED) uygulayacağı politikalar piyasa genelinde yakından takip edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu