Son Haberler

Tüpraş’taki Patlamanın Ardından 7 Kişi Gözaltına Alındı

Tüpraş’ta 4 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında Tüpraş ve taşeron firma yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

İzmir Aliağa Rafinerisi‘nde 11 Ekim’de (dün) ürün tankında saat 09.25’te bakım çalışmaları yapılırken basınç nedeniyle şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada, bakım çalışmasına katılan işçilerden 4’ü hayatını kaybetti 1’i de yaralandı. Patlama ihbarı üzerine tesisteki itfaiye ekipleri alarm durumuna geçirilirken, ambulanslar sevk edildi. Patlamanın meydana geldiği bölümde enkaz kaldırma çalışmaları yapılırken, yaralı işçi ilk müdahalenin yapılabilmesi için Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İzmir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yangın kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Kaza ile ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır.” denildi.

4 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında olayı araştırmak üzere 2 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Soruşturma kapsamında, Tüpraş ve taşeron firma yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar içerisinde saha ve teknik sorumlularının da bulunduğu öğrenildi. Bu arada, patlamaya ilişkin delillerin toplanmasına devam edildiği bildirildi.

4 İşçi Yaşamını Yitirdi

Patlamada 4 işçinin yaşamını yitirdiğini duyuran Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, şunları söyledi: “6 işçi uzun süredir kullanılmayan bir nafta tankının son kontrollerini yaparken patlama meydana geliyor. İlk etapta 1 işçimiz hayatını kaybetti. Daha sonra bu sayı arttı ve şu anda 4 işçimiz hayatını kaybetti, 2 işçimiz de yaralı.” Patlamanın bir iş kazası olduğunu kaydeden Yılmaz, herhangi bir yangın olayı bulunmadığını, tesisin üretimine devam ettiğini belirtti.

Tüpraş’tan Yapılan Açıklama

Patlamanın neden meydana geldiği konusunda ise Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 5 kişinin de patlamadan etkilendiği bildirildi. Açıklamada, Tüpraş İzmir Rafinerisi Ürün Tankında yapılan bakım sonrası devreye alma çalışmaları sırasında yüzer tavanlı nafta tankında gaz sıkışmasına bağlı patlama meydana geldiği belirtildi. Olay yerinde bakım ve kontrol için bulunan yüklenici firma çalışanlarından 5 kişinin patlamadan etkilendiği ifade edilen açıklamada, “Rafineri Teknik Emniyet ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından, Rafineri Arama Kurtarma ekiplerimizce ağır yaralı olarak hastaneye sevk edilen çalışanlarımızdan 4’ü ne yazık ki tüm müdahalelere rağmen kurtulamamış ve yaşamını yitirmiştir. Bir çalışanımız ise hafif yaralı olarak tedavi altındadır.” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu