Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

TÜREK’te “Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye” Teması İşlenecek

“Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” temasının işleneceği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2018) 5-6 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara Sheraton Otel’de yapılacak.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) bu yıl yedincisini düzenlediği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2018) 5-6 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara Sheraton Otel’de yapılacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, bu seneki kongrenin başkanlığını yürütecek.

Mustafa Elitaş’ı makamında ziyaret eden TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven,  kongreye ilişkin detayları Mustafa Elitaş’la görüştü. Kongrenin hazırlanmasında güç birliği oluşturduklarını dile getiren Elitaş ve Ataseven, bu yılki kongrede özel oturumların dikkat çekeceğini ve gönül veren tüm paydaşları kongreye beklediklerini ifade ettiler.

Elitaş: “Dünyada sanayileşmenin en önemli kriteri enerji”

“Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” temasının işleneceği kongreye ilişkin açıklamalarda bulunan Mustafa Elitaş, dünyada sanayileşmenin en önemli kriterinin enerji olduğunu, gelişmiş bölgeleri takip ederken, gece dünyaya bakıldığını ve hangi bölgeler aydınlıksa gelişmişlik değerlerinin ona göre ölçümlendiğini söyledi.

Bağımsız ekonomi için bağımsız enerji kaynaklarına ihtiyacımız var diyen Elitaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi / yerli ve milli enerji ile daha güçlü bir Türkiye ortaya çıkacaktır / söylemine katılıyoruz. Türkiye’nin tekno ekonomik rüzgar potansiyeli 48.000 MW olarak ölçümlenmişken biz bunun sadece 7 bin MW’ını kullanabilmişiz. Demek ki potansiyelimizin yüzde 15’ine ulaşmışız. Bu kongrenin Türkiye’deki rüzgar sektörünün gelişimine katkı sağlayacağına ve enerji bağımsızlığının ülke bağımsızlığı ile ne kadar paralel bir noktada gittiğini gösterme açısından hatırlatıcı olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu

Bugüne kadar Enerji Bakanlarının samimiyetle destek verdiği rüzgar kongresine bu sene de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in destek sağladığına değinerek, Enerji Bakanlığının desteklerinin yenilenebilir enerjideki kararlılığın bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Ticaret Bakanımızı ve Sanayi Bakanımızı da kongremizi şereflendirmeleri için bekliyoruz diyen Elitaş, bir kez daha tüm iş dünyasını kongreye davet ettiklerini belirtti.

Konusu sadece rüzgar olan, Türkiye’nin ilk ve tek rüzgar kongresi olma özelliği taşıyan organizasyona ilişkin detaylara  www.tureb.com.tr/turek2018 internet adresinden ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu