Son Haberler

TÜRK AKIMI’NDA İMZALAR ATILDI

Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya gelen Erdoğan ve Putin daha sonra gerçekleştirdikleri görüşmede Türk Akımı için anlaşma imzaladı.

erdogan_putin_anlasmaİstanbul’daki 23. Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Türkiye’ye satılan doğalgazın fiyatını indirdiklerini açıkladı.

Rus Gazında İndirim

23.Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kongre sonrasında da görüştü. Görüşmenin ardından, Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı doğal gaz boru hattının inşası konusunda Rusya ve Türkiye arasında anlaşma imzalandı. Rusya Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatında indirime gitti.

Rus gazını Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak gaz boru hattı projesi Türk Akımı’nın akıbeti netleşiyor. Doğalgaz boru hattı inşası konusundaki belirsizlikler, 23. Dünya Enerji Kongresi nedeniyle Türkiye’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından giderildi.

İki lider, Dünya Enerji Kongresi kapsamındaki liderler zirvesine katıldıktan sonra İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak açıklama yaptı.

“Normalleşme sürecinin devam edeceğine inancım tam”

İlk sözü Erdoğan alırken, şunları söyledi: “Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin aynen devam edeceğine inancım tamdır. Bölgedeki mevcut görüşmeler çok hassas bir konu. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkânımız oldu. Bu konuda ne gibi iş birliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı konusunun da aramızda değerlendirmesini yaptık. Sürecin hızlandırılması konusunda da az önce atılan imza ile noktayı koyduk.”

İhracatta Bazı Kalemlerde Kısıtlama Kalktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de şunları dile getirdi: “Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye’den ihracatta bazı kalemlerdeki kısıtlamaları kaldırma kararı aldık. Türkiye’den narenciye ve yaş meyve sebze gibi bazı tarım ürünlerinin ihracatındaki kısıtlamaları kaldırma kararı aldık. Türkiye’ye verilen doğal gazın fiyatında indirim konusunda mutabık kaldık.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu