Son Haberler

TÜRK DOĞALTAŞI ÇİN YOLCULUĞUNA HAZIR

Türk doğaltaş sektöründen 130 firma, dünyanın en önemli doğaltaş fuarlarından olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda ürünlerini sergileyecek.

Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın 17’ncisi, Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Çin’de bu yıl 6-9 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek. Ege İhracatçı Birlikleri’nin organize ettiği milli katılım organizasyonuyla 69 firma, bireysel katılan firmalarla birlikte toplam 130 Türk firma dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarında Çin ve Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyaya ihracatlarını arttırmak için ürünlerini sergileyecek.

Madencilik Sektörü Çin’de Gururlu

Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatta madencilik sektörü büyük dilimi alıyor. Türkiye 2016 yılında Çin’e 1 milyar 381 milyon dolar değerinde maden ürünleri ihracatı ve 729 milyon 740 bin dolar değerinde doğaltaş ihracatı gerçekleştirdi.

Zengin doğaltaş rezervlerine sahip Fujian eyaletinde yer alan Xiamen adası, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi konumunda. 8 milyar dolara ulaşan Çin doğaltaş ticaretinin yüzde 60’ı, dünya doğaltaş ticaretinin ise yüzde 15’i Xiamen limanından gerçekleştiriliyor.

Çin’e Yönelik Beklentiler Artıyor

Çin ve dünya genelinde küresel bir ekonomik durgunluğun yaşandığı süreçte Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılacakları bilgisini veren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Çin 2014 yılından beri hammadde politikasında değişikliğe gitti ve inşaat sektörü ekonomik daralmayla durma noktasına geldi. Çin pazarında durgunluk süreci yaşansa da ülkenin doğaltaş stoklarındaki azalma, inşaat sektörünün darboğazdan kurtulması için çıkış yolları aramaları beklentilerimizi arttırıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin, Dünya doğaltaş rezervinin yüzde 40’ına yakınına sahip olduğunu hatırlatan Kaya, Xiamen Fuarı’nın tüm dünyada doğaltaş sektöründe yer alan paydaşların buluşma noktası olduğu için farklı ülkelerden de yeni ticari işbirliği fırsatları yaratmak açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Marble Fuarı’na da Alıcılar Getirilecek

Türk doğaltaş sektörünü destekleyerek katma değerli ihracat hacmini artırmak için çalışmalarına hız verdiklerinden söz eden Kaya “Xiamen Fuarı’na bu yıl 7. kez milli katılım düzenlemenin yanı sıra yine ulusal ve uluslararası ziyaretçi sayısı ile dünyanın ilk iki mermer fuarı arasında olan ve bu yıl 22-25 Mart tarihlerinde gerçekleşecek MARBLE fuarına hem Avrupa’dan hem de Uzakdoğu ve Amerika’dan alıcıları fuara getirerek, ikili görüşmeler organize ederek üye firmalarımızın ihracat hacimlerini artırmaları için destek olmaya çalışacağız.” dedi.

“URGE Projesi ile katma değerli ürün üretiminin artacağına inanıyoruz”

Katma değerli ihracat artışı için yalnızca fuar organizasyonları yapmakla kalmadıklarını de belirten Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomi Bakanlığı katkısı ve 25 doğaltaş ihracatçısı firmamız ile yürüttüğümüz İşlenmiş Doğaltaş UR-GE Projesi ile katılımcı firmaların hem bloktan işlenmiş mermer ihracatçısı firmalara dönüşerek katma değerli ihracatın artırılması hem de hedef ülke olarak belirlenen yeni pazarlara girişlerini kolaylaştırmak için çalışmaktayız. URGE Projemiz ile yaratılacak değerin tüm sektör paydaşlarında çarpan etkisi ile yayılacağına böylelikle katma değerli ürün üretiminin artacağına inanıyoruz.”

İzmir Marble Fuarı İçin Kura Çekilecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Xiamen Fuarı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde İzmir Marble Fuarı’na katılmak isteyen doğaltaş ithalatçıları arasında düzenleyeceği çekilişle 255 profesyonel doğaltaş ithalatçısını İzmir’e getirecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tam destek verdiği organizasyonda 200 ithalatçının ulaşım ve İzmir’de 5 yıldızlı otellerde konaklamasını İzmir Marble Fuarı’nı düzenleyen İZFAŞ Fuarcılık karşılarken, Ege Maden İhracatçıları Birliği de 55 ithalatçının katılımını organize edecek.

EMİB Başkanı Kaya, 255 kişilik profesyonel doğaltaş ithalatçı grubunun Türkiye’nin doğaltaş ihracatının artmasına katkı sağlayacağı gibi, Türkiye’nin yurt dışındaki algısına olumlu katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu