Son Haberler

TURKISH STONES MARKASI MIPIM’DE

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), “Turkish Stones” markası ile 14-17 Mart tarihlerinde Cannes’da düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’e katıldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin en değerli ihracat ürünlerinden olan doğal taşı tanıtmak ve ihracatını artırmak amacıyla 14-17 Mart tarihlerinde Cannes’da düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’e katıldı.

“Gayrimenkul dünyasındaki bütün oyuncuların birleştiği önemli bir pazar”

İMİB Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, Birlik olarak ilk kez katıldıkları fuarda amaçlarının “Turkish Stones” markasını tanıtmak ve B2B kontaklar kurmak olduğunu söyledi. Çetinkaya, “Fuarda olmamızın temel nedeni ‘Turkish Stones’ markamızın bilinirliğini artırmak. Çünkü MIPIM uluslararası bir platform. Dünyanın önemli mimarlarının yanı sıra global yatırımcılar, müteahhitler, inşaat firmaları burada. Dolayısıyla bu aslında herkesin arayıp da bulamayacağı, gayrimenkul dünyasındaki bütün oyuncuların birleştiği önemli bir pazar.” dedi.

“Kendi markamızı öne çıkartmak istedik”

Geçen sene fuarı etüt ettiklerini ve bu sene de katılmaya karar verdiklerini anlatan Rüstem Çetinkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki doğal taş çeşitliliğini, aslında gücünü, dünyada biraz daha fazla bilinen ülkelere nazaran kendi markamızı öne çıkartmak istedik. Aslında bir imaj çalışması yaptık. Burada yakaladığımız iş fırsatlarını daha sonra kendi üyelerimizle buluşturacağız.”

Doğal Taş Çağdaş Sanatla Bütünleşti

Farkındalık yaratmak amacıyla fuara özel bir stant ile katıldıklarını vurgulayan Çetinkaya, “Daha önceki fuar katılımlarımız genelde taşlarımızı sergilemek ve çeşitlerimizi göstermekten ibaretti. Burada ise biraz daha sanatla bütünleşmek, Türkiye’nin kültürel bakış açısını ortaya koymak istedik. Çağla Cabaoğlu’nun artistik direktörlüğünde, sanatçı Ozan Türkkan’ın tasarladığı yeni medya üç boyutlu görsel bir çalışma hazırlandı. Mermer ocaklarından başlayan ardından fabrika prosesleri ve taş çeşitliliğini gösteren bir proje oldu. Ayrıca doğal taşa modern bir yorum getiren ve sanatsal kurgusu olan stant tasarlandı. Böylece çağdaş sanatla doğal taşı buluşturmayı amaçladık. Bu çalışmamız çok ilgi gördü ve istediğimiz etkiyi sağladık. Markamızı pekiştirmek için uluslararası platformlarda bu ve benzeri çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

2023 Hedefi: 6 Milyar Dolar Doğal Taş İhracatı

Türkiye’nin dünya doğal taş rezervinin yüzde 42’sine sahip olduğunu hatırlatan İMİB Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, bu sene 2,2 milyar dolar, 2023’te ise 6 milyar dolar doğal taş ihracatı hedeflediklerini söyledi.

İMİB standını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da ziyaret etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu