TÜRKİYE 2022 YILINA KADAR SU KONSEYİ ÜYESİ OLACAK | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

TÜRKİYE 2022 YILINA KADAR SU KONSEYİ ÜYESİ OLACAK | Enerji ve Maden Dergisi

20 Mayıs 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

İslam İşbirliği Teşkilatı 3.Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı sona erdi. Konferansa ev sahipliği yapan Türkiye’nin 2022 yılına kadar Su Konseyi üyesi olmasına karar verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde suyun başkenti İstanbul’da 17-19 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı tamamlandı. Konferansta, İİT Su Konseyi’nin kurulmasına öncülük eden ve şu ana kadar gerçekleştirilen toplantılara ev sahipliği yapan Türkiye’nin 2022 yılına kadar Su Konseyi üyesi olmasına karar verildi.

cumhurbaskani

Açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yaptığı İİT 3. Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı 38 İİT üyesi ülkeden 18 bakan ve çok sayıda üst düzey memurun katılımıyla başarılı bir şekilde tamamlandı.

Konferansta üye ülkeler, 2012’de kabul edilen Su Vizyonu belgesinin hayata geçirilmesine yönelik önemli kararlar aldı. Buna göre İİT Su Konseyi’nin çalışma usulünü belirleyen Görev Tanım Belgesi (Terms of Reference) üyelerin öngördüğü değişiklik önerileri dikkate alınarak düzenlendi ve kabul edildi.

Konferansta, Türkiye’nin yanı sıra Arap, Afrika ve Asya bölgelerinden temsil eşitliğini sağlamak maksadıyla Azerbaycan, Bangladeş, Tunus, Gine, Irak, İran, Mısır, Nijerya ve Suudi Arabistan’ın da 2018 yılına kadar Su Konseyi üyeliğine dâhil edilmesi kararlaştırıldı.

Suudi Arabistan ve Mısır’dan İyi Niyet Beyanı

Konferansta, Suudi Arabistan Krallığı ve Mısır Arap Cumhuriyeti 2018 yılında düzenlenmesi planlanan İİT 4. Sudan Sorumlu Bakanlar Toplantısı’nın ev sahipliğini üstlenmek üzere niyet beyanında bulundu.

Su Konseyi’nin, başta sudan kaynaklanan hastalıkların önlenmesi konusu olmak üzere, kapasite geliştirme stratejilerinin hayata geçirilmesi yönünde çağrıda bulunduğu konferansta ayrıca BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak, herkes için temiz ve yeterli miktarda içme suyu ve hıfzıssıhha hizmetlerine erişim sağlanması hususunda, başta suyun verimli kullanılması, atık su arıtımı ve suyun yeniden kullanımı, desalinasyon ve yağmur suyu hasadı gibi yenilikçi yöntemlerin üye ülkelerde yaygınlaştırılması için uluslararası iş birliği çağrısı da yapıldı.

Su Yönetimi Konusunda Veri Tabanı Oluşturulacak

Diğer yandan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) yönetiminde üye ülkelerin su yönetimi konusundaki talep ve çözüm önerilerinin bir araya getirileceği bir veri tabanı oluşturulmasına karar verilen organizasyonda üye ülkelerin SESRIC tarafından hayata geçirilen Su Yönetimi Kapasite Geliştirme Programı’ndan (Water CaB) azami ölçüde faydalanması yönünde çağrıda bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri