Son Haberler

TÜRKİYE BÖLGEDE ÜRETİM ÜSSÜ OLABİLİR

22.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2016’ya katılan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir” diye konuştu.

27-29 Nisan tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2016, sektörün kamu kurum ve kuruluşları ile önde gelen şirketlerini ağırladı. Zorlu Enerji, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) desteklediği ICCI 2016’a her yıl olduğu gibi bu yıl da aktif katılım gösterdi.

Fuarda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Sektörümüze liderlik edecek yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir” diye konuştu.

Enerji Sektöründe Yeni Bir Yol Haritası: Serbestleşme Sürecinde Neredeyiz?

Açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin’in yaptığı fuarın ilk gününde gerçekleşen “Enerji Sektöründe Yeni Bir Yol Haritası: Serbestleşme Sürecinde Neredeyiz?” başlıklı TÜSİAD Özel Oturumu’nda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ulusal katkısı dâhilinde 2030 yılına kadar rüzgâr enerjisi kapasitesini 16 GW, güneş enerjisi kapasitesini ise 10 GW düzeyine çıkarma hedefi koydu. Bu hedefleri yakalayabiliriz” diye konuştu.

“Güneş sektöründe katlanarak büyüyecek bir pazarın merkezinde yer alıyoruz”

Fosil yakıt maliyetlerinin son yıllarda içinde bulunduğu düşüş trendinin yenilenebilir enerji yatırımlarını etkilemeyeceği düşüncesinde olduğunu belirten Ak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye, rüzgâr enerjisinde olduğu gibi geleceğin önemli bir enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisinde de oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Kuzey Afrika, Çin ve Orta Doğu gibi güneş sektöründe katlanarak büyüyecek bir pazarın merkezinde yer alıyoruz. Türkiye’nin bu potansiyelini çok iyi değerlendirmesi, güneş enerjisi teknolojisini geliştirmesi gerekiyor. Böylece çevre pazarlara da panel ihracatı yaparken, yabancı yatırımcıların da bu alandaki üretimini Türkiye’ye kaydırmasını sağlayabiliriz. Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir. Böylece güneş enerjisinde 10 bin MW hedefinin de üzerine çıkabileceğine inanıyorum”.

“YEKDEM enerji projelerinin desteklenmesinde kilit noktada”

Etkinliğin ikinci gününde gerçekleşen Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Özel Oturumu’nda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir ise yenilenebilir enerji projelerinde fiyat ve alım garantisi destekleri sunan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) enerji projelerinin desteklenmesinde kilit noktada ve alım garantisi geçerlilik sürelerinin 10 yılın üzerine çıkarılmasının sektörü destekleyici olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde önümüzdeki dönemde sisteme bağlanması planlanan ek 5000 MW hedefinin yerine getirilmesinde Zorlu Enerji olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmek üzere azami çaba gösterdiklerini dile getiren Özdemir, “Rüzgâr enerjisi sektöründe fizibilitesi doğru ve rasyonel analizlerle yapılmış olan kapasitelere başvuruda bulunulmasının, bu kapasitelerin öngörüldüğü şekilde hayata geçirilmesi için büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu anlamda YEKDEM mekanizmasının sürelerinin uzatılmasının önemli olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi

Enerji sektöründe yatırımcı, tedarikçi, ekipman ve hizmet sağlayıcılarını, ulusal ve uluslararası ziyaretçi ve sektör ilgililerini buluşturan ICCI 2016’da Zorlu Enerji, “Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları”projesi kapsamında geliştirdiği özel uygulamasıyla, büyük ilgi gören standını ziyaret edenlerin karbon ayak izini hesapladı. Grup, iklim değişikliği ile mücadelede iç ve dış paydaşlar düzeyinde farkındalık oluşturmak üzere hayata geçirdiği proje ile katılım gösterdiği etkinlikler nedeniyle yarattığı karbon emisyonunu telafi edebilmek amacıyla, işletmelerinin bulunduğu bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştiriyor.

ICCI 2016’ya 21 ülkeden 277 firma ve 200’ü aşkın konuşmacı ve 15 bine yakın ziyaretçi katılırken, düzenlenen 35 oturumda enerji politikaları, enerji mevzuatı ve stratejileri, enerji verimliliği ve teknolojileri gibi birçok konu masaya yatırıldı. Bu yıl öne çıkan konular ise Türkiye, Avrupa ve Afrika enerji ticareti ile ulusal ve uluslararası pazarlardaki yeni teknolojiler oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu