Son Haberler

Türkiye Doğal Taş Sektörü temsilcilerinde 3 ülkeye çıkarma!

Türkiye Doğal Taş Sektörü temsilcilerinde 3 ülkeye çıkarma!

Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve ABD’de Türk doğal taşları konuşuldu

Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), geçtiğimiz günlerde Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sektörel heyet organizasyonları düzenledi.  Heyetler kapsamında ikili iş görüşmelerine imza atan doğal taş sektörü temsilcileri, önemli iş bağlantıları gerçekleştirdi.

Doğal taş ürünlerinin mevcut ve hedef pazarlara ulaşması için çalışan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), sektörel heyet organizasyonları düzenlemeye devam ediyor.

Türk doğal taş sektörü dünyayı dolaşıyor…

Sözkonusu Heyetler kapsamında Nijerya’nın Lagos ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrine giderek ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren 16 katılımcı firma ve temsilcileri, önemli iş bağlantılarına imza attı. Etkinliğin ilk gününde Lagos şehrinde, Eko Hotels and Suites’de toplam 64 yerel satın almacı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren temsilciler, Lagos’ta faaliyet gösteren iki firmaya teknik gezi düzenlendi. Etkinliğin ikinci gününde ise Güney Afrika Cumhuriyeti’ne geçen Türkiye Doğal Taş Sektörü temsilcileri, 42 firmanın katılımıyla Radisson Blu Sandton Hotel’de görüşerek sektörün değerlendirmesini de yapma şansı buldu.

Amerika’da Türk doğal taşı konuşuldu…

ABD’nin New Jersey ve Atlanta kentlerine yönelik gerçekleştirilen heyete ise 15 firmadan 27 sektör temsilcisi katılım sağladı. Heyet kapsamında New Jersey ve Atlanta’da satın almacı ve mimarlardan oluşan 32 firmayla ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren sektör temsilcileri, 2 şehirde toplam 8 showroom ve üretim tesisini de ziyaret etti.  ABD, Türkiye’nin doğal taş ihracatında 2. sırada, işlenmiş doğal taş ihracatında ise ilk sırada yer alıyor.  Türkiye, ABD’ye 2018 yılında 300 milyon dolar doğal taş ihracatı gerçekleştirdi.

Düzenlenen heyetler kapsamında katılımcılar, ilgili pazarı ve pazarın ilgilendiği ürün çeşidini görme ve müşteriler ile yüz yüze görüşme imkanı elde etti. Heyetler sonucunda katılımcı firmalar kısa sürede birçok satın almacı ile görüşme fırsatı elde ettiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu