Son Haberler

TÜRKİYE ENERJİ RAPORU-DÜNYA ENERJİ KONGRESİ

‘TÜRKİYE ENERJİ RAPORU’

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin hazırladığı ‘Türkiye Enerji Raporu’nun tanıtım toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin hazırladığı ‘Türkiye Enerji Raporu’nun tanıtım toplantısında konuştu. Elektrik üretiminin tüketimi aşarak arz fazlası yaşandığını dile getiren ve bunun ciddi bir avantaj olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, elektrik tüketiminde geçen yıla göre yüzde 8-9’lara varan artışların yaşandığı günler olduğunu aktararak, Türkiye’nin yükselen tüketimi karşılamakta sıkıntı çekmediğini belirtti.

Yıldız, “Türkiye’deki üretim ve dağıtım haritasının çizildiği bu rapora, gerek kamu gerek özel sektörden katkı koyanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye’de elektrik üretiminin 3’te 2’sinin kamu tarafından sağlandığını hatırlatan Yıldız, son yıllarda özel sektörün payının da bu orana ulaştığına dikkati çekti. Yıldız, gelecekte elektriğin 4’te 3’ünün özel sektör tarafından üretileceğini kaydetti.

Dünya Enerji Konseyi Türkiye Komitesi Başkanı Murat Mercan ise bu yılki raporun ana temasının kömür olduğunu söyledi. Mercan konuşmasında yerli kömürün Türkiye için önemine dikkat çekti.

Yıldız, “İmzalanma aşamasına geldik”

Toplantıda Enerji Bakanı Yıldız’a, Rusya ile yapılan doğal gaz indirimi ve ‘Türk Akımı’ boru hattının inşasındaki son gelişmeler de soruldu.

Müzakerelerde çok iyi giden veya durağanlaşan dönemler olabileceğini aktaran Yıldız, Türkiye’nin, Rusya ile yaptığı müzakerelerde doğal gazda aldığı yüzde 10,25’lik indirimi beyan ettiğine dikkat çekti.

Yıldız, şöyle devam etti: “Bu mutabakatın evraklarının imzalanması önemli… Rusya’nın bunu daha fazla geciktirmeyeceğini düşünüyoruz. En son 13 Haziran’da Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat ettiğimiz Bakü’deki toplantıda imzalanma aşamasına geldik. Fizibilite ile alakalı konuda gerekli izinleri verdik. Zannediyorum önümüzdeki süreçte imzalanmasını gerçekleştirmiş oluruz. Alınacak indirimle 1 Ocak 2015’ten itibaren bu indirimlerin geriye dönük olarak sağlanması, Türkiye için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir rakama denk geliyor. Bu rakam maliyetlerin bir kısmını karşılayacak bir konudur. Bunun imzalanması her iki ülkeye de katkı koyacak.”

kiz_kulesi_istanbul

23.DÜNYA ENERJİ KONGRESİ İSTANBUL’DA

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin yetkili olduğu 23. Dünya Enerji Kongresi 2016 yılında İstanbul’da yapılacak.

Türkiye’nin tanıtımı yanında İstanbul şehrine önemli ekonomik katkılar sağlayacak olan 23. Dünya Enerji Kongresi, 2016 yılında Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak. ‘Türkiye Enerji Raporu’nun tanıtım toplantısında, 3 yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi’nin önemine değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bu kongre Türkiye’de ilk kez yapılacak. Yüzden fazla ülkenin enerji bakanları, bir kısmının devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek.” dedi.

Kongrenin 3 yılda bir gerçekleştirildiğini ve ‘enerjinin olimpiyatları’ olarak nitelenebileceğini belirten Yıldız, kongrede yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufunun öne çıkan başlıklar olacağını, Afrika’nın ise özel bir başlık altında ele alınacağını ifade etti.

Mercan, “Enerji sektörünün kalbi İstanbul’da atacak”

Dünya Enerji Konseyi Türkiye Komitesi Başkanı Murat Mercan da toplantıda Dünya Enerji Kongresi’ne değindi. Kongrede 40 yerli ve uluslararası konuşmacının yer alacağı bilgisini veren Mercan, “Beklentimiz yüzün üzerinde bakan, devlet başkanı ve CEO’nun katılması. Toplam 10 binin üzerinde bir katılım beklediğimiz, bir hafta sürecek bir kongre olacak. Dünya enerji sektörünün kalbi İstanbul’da atacak.” ifadelerini kullandı.

Dünya Kongresi’nde büyük bir enerji fuarı da düzenlenecek. Dünya’nın sayılı enerji uzmanları, yetkilileri ve enerji şirketlerinin katılacağı bu Kongre’de iş görüşmeleri için uygun bir ortam yaratılacak, enerjide yeni teknolojiler ve enerji ile ilgili makine ve teçhizat sergilenecek. Yaklaşık 7 gün sürecek bu etkinlikte delegeler enerji liderlerinin gelecek hakkındaki görüşlerini dinleyebilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu