Son Haberler

Türkiye Gayrimenkul Sektöründeki Yatırım Fırsatları Tanıtıldı

Gayrimenkul fonları ve Türkiye gayrimenkul sektöründeki yatırım fırsatları Lüksemburg fonlarına tanıtıldı.

Türkiye’nin Gayrimenkul PlatformuGYODER, sektörün daha etkin ve başarılı hale gelmesi için yurt dışında da çalışmalarına devam ediyor. DEİK Türkiye Lüksemburg İş Konseyi ve Lüksemburg Ticaret Odası’nın işbirliği ve Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçiliği’nin katkıları ile ticaret ve yatırım hacminin arttırılması hedefiyle, iki ülke iş dünyaları arasında köprü oluşturuluyor.

GYODER ve DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi, 2005 yılından bu yana dünyanın en büyük ikinci, Avro Bölgesi’nin ise en büyük yatırım fonu merkezi olan Lüksemburg’da, 3 Mart 2016 tarihinde “Gayrimenkul Fonları ve Türkiye Gayrimenkul Sektöründeki Yatırım Fırsatları” konulu toplantı düzenledi.

Toplantıda, Eylül 2014’te rekor kırarak yıllık yüzde 18,41 artışla 3 trilyon avroyu aşan ve 3.900 fondan oluşan Lüksemburg toplam yatırım fonlarına Türkiye’deki ‘gayrimenkul sektörü‘nün tanıtılması, ülkemizin genel ekonomik ve yatırım ortamı hakkında bilgi verilmesi ve Lüksemburg fonlarının, Türkiye’deki gayrimenkul projeleri için ülkemize çekilmesi hedeflendi.

gayrimenkul_tanitma

“Türkiye, Orta Asya ile Ortadoğu’ya açılan bir merkez”

Açılış konuşmasını yapan Lüksemburg Ticaret Odası Genel Direktörü Carlo Thelen, “79 Milyonluk nüfusu ile Türkiye önemli bir pazar olmasının yanı sıra Orta Asya ile Ortadoğu’ya açılan bir merkez. Geçtiğimiz 10 yılda Lüksemburg, Borsa İstanbul’da üçüncü en büyük yabancı hisse senedi yatırımcısı oldu. İki ülke arasındaki ticaret 2015 yılı itibariyle 139 Milyon euro ama biz Lüksemburg’a ‘büyük fırsatların küçük ülkesi’ deriz. Eylül 2015 itibariyle yönetilen Lüksemburg Gayrimenkul Fonlarının tutarı 39 Milyar Euro’yu bulmuştur. Bugünkü seminerin ana fikri ise şudur: Lüksemburg şirketleri Türkiye ile daha üst düzeylerde ticari ve ekonomik ilişkiler kurarsa kârlı çıkacaktır.” dedi.

“Amacımız, Türkiye’yi iyi bir gayrimenkul yatırım destinasyonu haline getirmektir”

GYODER Başkan Yardımcısı ve DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Özlem Gökçe yaptığı açılış konuşmasında, “Amacımız son on yılda gittikçe kurumsallaşan, yabancı yatırımcıların radarlarına giren ve ciddi bir büyüme ivmesi yakalayan Türkiye gayrimenkul sektörünün dünyanın gelişmiş pazarlarına entegrasyonunu sağlayarak, Türkiye’yi iyi bir gayrimenkul yatırım destinasyonu haline getirmektir. Özellikle son 3-4 yılda bu entegrasyonu hızlandırıcı ve tamamlayıcı birçok yasal altyapı ve düzenleme gerçekleştirilmiştir. Sektörde geliştirme ve bireysel yatırımlar acısından yapılan birçok yeni düzenlemenin yanı sıra sermaye piyasaları aracılığı ile Gayrimenkul Sektörüne yatırımlar açısından da yeni düzenlemeler yapılmış ve yeni enstrümanlar geliştirilerek kullanıma sunulmuştur. Bugün Lüksemburg’da bulunmamızın ana amacı, gayrimenkul sektörünün dinamikleri ve fırsatlarını anlatmak ve Dünyanın en büyük 2. Fon platformu olan Lüksemburg ile Türkiye Gayrimenkul Sektörü arasında bir köprü kurarak, işbirliği fırsatlarını geliştirmektir. Yeni yürürlüğe giren sermaye piyasaları enstrümanlarını tanıtarak bu işbirliği fırsatlarını derinlemesine değerlendirme imkânı bulacağımıza inanıyor, iki ülke arasında kurduğumuz bu köprünün daha da geliştirilerek yatırımlara yansımasını diliyoruz.” dedi.

GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur ile GYODER Yönetim Kurulu Üyeleri Neşecan Çekici ve Dr. M. Emre Çamlıbel, Borsa İstanbul ( BIST) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üst düzey yöneticileri de toplantıda ayrıca “Türkiye Gayrimenkul Sektörüne Sermaye Piyasası araçları ile yatırım fırsatları, Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Sektör Dinamikleri” hakkında bilgi verdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu