Son Haberler

TÜRKİYE İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE MAALESEF AVRUPA BİRİNCİSİ

İş kazaları ve işçi ölümleri istatistiklerine göre işçi ölümlerinde Türkiye Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü sıraya yerleşti.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle Türkiye’nin iş kazaları ve işçi ölümleri istatistiklerini inceleyen medya takip ajansı PRNet, geçtiğimiz yıl iş kazalarında 1970 vatandaşın hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

En Çok İşçi Ölümü İstanbul’da

Geçtiğimiz yıl yaşanan kazaları medya 5 bin 449 haberle duyururdu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre en çok işçi ölümünün gerçekleştiği il 262 kişiyle İstanbul oldu. İstanbul’u 89 ölümle Kocaeli, 81 ölümle Bursa, 74 ölümlü kazayla İzmir takip etti. Bu rakamlar Türkiye’yi Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü sıraya yerleştirdi.

İnşaat Sektörü Başı Çekiyor

İş kazalarında meydana gelen ölümler iş kollarına göre dağıtıldığında ise tahmin edileceği üzere inşaat sektörünün başı çektiği görülüyor. Tarım alanının ikinci olduğu sıralama, taşımacılık, ticaret/büro, belediye olarak gerçekleşti.

2017 yılının ilk üç aylık diliminde en az 441 işçinin hayatını kaybettiği belirtilirken, PRNet ve Ajans Press’in yazılı basın incelemesinde bu kazalar aynı dilimde 2 bin 165 haberle konuşuldu. Her yıl iş kazalarından 2,3 milyon kişinin can verdiği dünyada yılda 300 milyondan fazla iş kazası meydana geldiği tahmin ediliyor. İş kazalarında meydana gelen ölümler en çok erkekleri vururken (1872), kadınlarda (98) daha az ölümlü kaza gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu