Son Haberler

TÜRKİYE PETROL İTHALAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Ata Yatırım’ın analistleri tarafından hazırlanan ve Türkiye petrol ithalat rakamlarının açıklandığı rapora Türkiye son üç yılda petrol fiyatlarının düşüşünden en çok faydalanan ülkelerden biri oldu.

Sermaye piyasalarında bu yıl 25’inci yılını kutlayan Ata Yatırım’ın analistleri son raporunda rakamlarla Türkiye’nin petrol ithalat rakamlarını araştırdı. Rapora göre Türkiye son üç yılda petrol fiyatlarının düşüşünden en çok faydalanan ülkelerden biri oldu.

Rakamlara göre 2013’ten beri petrol fiyatlarındaki düşüş, toplam ithalatımızı 50 milyar dolar azalttı. Rapor 2011 yılında GSYH’nin %10’u olan cari açığın, 2016’da %4.4’e gerileyeceğini ve bu durumun yapısal reformlar için büyük bir fırsat sunduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin öncü finans kuruluşlarından Ata Yatırım yayınladığı rapor Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarındaki düşüşten son yıllarda en çok faydalanan ülkelerden biri olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Temmuz 2014 öncesinde uzun bir süre 100 – 120 dolar arasında seyreden petrol fiyatları, arzın talebin üzerinde oluşması beklentisi ile düşüşe geçti ve 2014 yılını 57 dolar ile kapattı. Brent petrolün ortalaması 2014 yılında 99 dolar / varil olurken, 2015 yılı ortalama Brent petrol fiyatı ise 54 dolar / varile geriledi. Arz baskısının devam etmesi ve talebin arza ayak uyduramaması nedeniyle 2016 yılı başından bu yana Brent petrolün ortalaması 42 dolar / varil olarak oluşmuştu.

“Türkiye, gerileyen enerji fiyatlarından olumlu etkilendi”

Ağırlıklı petrol ve doğalgaz olmak üzere, net enerji ithal eden bir ülke olarak Türkiye, gerileyen enerji fiyatlarından olumlu etkilendi. Öyle ki, Aralık 2012’de 60 milyar dolara ulaşan Türkiye’nin 12 ay birikimli enerji ithalatı, kademeli bir düşüş göstererek Haziran 2016’da 30 milyar dolara geriledi.

Enerji ithalatının toplam ithalata oranı ise en yüksek seviyesini gördüğü Aralık 2012’deki %25.2 seviyesinden, Haziran 2016’da %15.1 düzeyine geriledi.

Özellikle enerji fiyatlarındaki gerileme ile birlikte Türkiye’nin 12 aylık birikimli cari açığı Mayıs ayında 27 milyar dolar düzeyine gerilerken GSMH’ye oranı ise %3.9 düzeyinde gerçekleşti.

Önümüzdeki döneme bakıldığında ise Ata Yatırım uzmanları petrol fiyatlarının baskı altında kalmaya devam edeceğini öngörüyor. 2016 yılı için Ata Yatırım’ın petrol fiyatları tahmini ise yine 45 dolar / varil düzeyinde bulunuyor. Uzmanlar 2016 yılında cari açığın GSMH’ye oranının %4.4 olmasını bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu