Son Haberler

TÜRKİYE-RUSYA TİCARİ İLİŞKİLERİ MASAYA YATIRILDI

İş çevreleri 23 Mayıs’ta Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye-Rusya Federasyonu & Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Serbest Bölgesi İş Forumu’nda bir araya geldi.

İstanbul’da 22 Mayıs 2017’de gerçekleşen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ticari ilişkilerde yeni bir adım oldu. İki ülkenin iş çevreleri 23 Mayıs’ta da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye-Rusya Federasyonu & Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Serbest Bölgesi İş Forumu’nda bir araya geldi.

“Ticari ilişkilerimizdeki olumsuz trend tersine dönmeye başladı”

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev’in de katıldığı forumun açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Son dönemde ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tekrar rayına girmesi, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Rus ekonomisinin yeniden büyümesi ile birlikte ticari ilişkilerimizdeki olumsuz trend tersine dönmeye başladı.” diye konuştu.

Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya ile ikili ticaretimizde geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız kayıplar telafi edilmeye başlandı. İlk 4 ayda, Rusya’ya ihracatımız yüzde 30 artarken, Rusya’dan ithalatımız da yüzde 15 artış kaydetti. Mayıs ayında ise çok daha yüksek ihracat artışı bekliyoruz.”

“Rus gümrüklerinde engellerin kalkması karşılıklı ticaretimiz için çok önemli”

Rusya ile ticari ilişkilerin eski seviyesine dönmesi için çalıştıklarını söyleyen Büyükekşi, “Bunun için Rusya’ya ihracatta yaşadığımız sorunların çözülmesi büyük önem arz ediyor. Vize konusunda yaşanan sorunlar ve gümrüklerde uzun bekletme ile yüksek oranda sigorta ile depozito bedelleri tahsil edildiği şikâyetleri alıyoruz. Bu engellerin kaldırılması karşılıklı ticaretimiz açısından çok önemli.” dedi.

Tataristan’daki Yatırım Fırsatlarına Değinildi

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Podelyshev ise; “Devlet başkanlarımız son dönemde beş kez bir araya geldi. Bu sıklıkta başka hiçbir liderle görüşme gerçekleştirmiyoruz. Şimdi sıra siz iş adamlarında.” dedi. İki ülke arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın önemini vurgulayan Podelyshev, Tataristan’ın sunduğu yatırım fırsatlarına da dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu