Son Haberler

TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDA TİCARET ARTACAK

“Çin, bize on satarken, biz Çin’e sadece bir satıyoruz” diye konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çin ile karşılıklı alışverişin artacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çin ile karşılıklı alışverişin artacağını ve ülkeyle olan ticaret açığının düşeceğini söyledi.

Bakan Nihat Zeybekçi, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı‘na katılmak üzere gittiği Çin’in Shanghai kentinde, bu ülkedeki temasları ve uluslararası ekonomi konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Zeybekçi, Edirne-Kars ve İzmir-Antalya hızlı tren hattı projelerinin Çinli yetkililerle yapılan görüşmede gündeme geldiğini aktararak bu konunun gelecek günlerde de görüşüleceğini kaydetti.

“Çin tek başına dünya çelik talebinin yüzde 50’den fazlasını üretiyor”

Çin‘in tek başına dünya çelik talebinin yüzde 50’den fazlasını ürettiğini hatırlatan Zeybekçi, bu durumdan tüm dünya gibi Türkiye’nin rahatsız olduğunu vurguladı.

Zeybekçi, Çin ile olan ticaret açığı konusuna da dikkati çekerek, “Çin, bize on satarken, biz Çin’e sadece bir satıyoruz. Bu durum, sürdürülebilir değil.” dedi. Bu ülkenin, söz konusu açığın dengelenmesi adına Türkiye’ye alan açması gerektiğine değinen Zeybekçi, Çin ile bu konuda fikir birliğine varıldığını ve ilgili çalışmaların karşılıklı olarak takip edileceğini belirtti. Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu