Son Haberler

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA SORUN YOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santral Projesi‘ne ilişkin çıkan bazı haberlere istinaden yaptığı açıklamada proje ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun olmadığını ifade etti.

Akkuyu’da sorun yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Alaboyun açıklamasında proje ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun olmadığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“2010 yılında Akkuyu Nükleer Santral Projesine ilişkin Rusya Federasyonu ile hükümetler arası anlaşma imzalanmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanmıştır.

Aynı yıl, proje şirketi (Akkuyu Nükleer A.Ş.) kurulmuş ve nükleer santralin kurulacağı saha 2011 yılında söz konusu şirkete tahsis edilmiştir.

2013 yılında nükleer santralin yapılacağı bölge, Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.

Aralık 2014’te Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin ÇED olumlu kararı alınmış ve akabinde Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından TAEK’e (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) onaylanmak üzere saha parametreleri raporu sunulmuştur.

Temmuz 2014’te Akkuyu Nükleer A.Ş ile TETAŞ (Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş) arasında “Elektrik Satın Alma Anlaşmasına” ilişkin temel prensiplerde anlaşma sağlanmıştır.

Buna müteakip Nisan 2015’te liman ve deniz yapıları temeli atılmıştır. 2015 yılında EPDK’dan Elektrik Üretim Ön Lisansı alınmıştır. Nükleer santralin İnşaat lisansı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

‘Akkuyu Nükleer Santral Projesi’; %100 Rus sermayeli projedir. Rusya tarafından projenin başlangıcından bu yana ülkemize 3 Milyar ABD Doları sermaye transferi sağlanmıştır.

Bu proje kapsamında nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bugüne kadar Rusya’ya 317 öğrenci gönderilmiştir.

Proje ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun yoktur ve proje planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu konuda Bakanlığımız ile projeyi üstlenen ‘Akkuyu Nükleer A.Ş.’ uyum içinde çalışmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu