Son Haberler

Türkiye’nin gücü ve teknolojisi, Karpowership ile Afrika’da…

Dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip olan Karpowership, Sierra Leone ve Gambiya’daki yatırımlarıyla Türkiye’nin gücünü ve teknolojisini Afrika’ya taşımaya devam ediyor.

126 MW kurulu gücü ile Karadeniz Powership Doğan Bey gemisi, Sierra Leone’de elektrik üretmeye başlıyor. Sierra Leone Elektrik Kurumu Otoritesi EDSA, Enerji Bakanlığı ve Maliye ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ile imzalanan Şebeke Altyapısı ve Elektrik Üretim Sözleşmesi doğrultusunda 5 yıl boyunca Sierra Leone’nin ulusal şebekesinin elektrik ihtiyacının %33’ünü karşılayacak.

Sierra Leone Enerji Bakanı Henry O. Macauley, “Bu proje, ülkede her geçen gün artan enerji talebini karşılayabilmek ve ülkenin ulusal şebekesinin istikrarı için büyük önem taşıyor.” dedi. Ayrıca, Karpowership’in acil enerji ihtiyacı olan ülkeler için kısa vadede, hızlı, ekonomik ve esnek çözümleri ile doğru adres olduğunu sözlerine ekledi.

Gambiya’nın başkenti Banjul’da Elektrik Satış Sözleşmesi imzalandı

Karpowership, Gambiya’da da operasyonlarını devreye almaya hazırlanıyor.

Ulusal Su ve Elektrik şirketi NAWEC ve Gambiya Enerji Bakanlığı ile Gambiya’nın elektrik ihtiyacının %33’ünü 2 yıl boyunca sağlamak üzere Gambiya’nın başkenti Banjul’da Elektrik Satış Sözleşmesi imzalandı.

Karpowership temsilcisi Mehmet Katmer, Gambiya halkına sürdürülebilir elektrik sunmak için NAWEC ile birlikte çalışmalarının önemini vurgularken, 37MW gücündeki Karadeniz Powership Koray Bey gemisinin üç hafta gibi kısa bir sürede Banjul’a vardığını ve kısa veya uzun vadeli elektrik ihtiyacını karşılamak üzere en kısa sürede hazır olacağını belirtti.

Karadeniz Powership Doğan Bey ve Karadeniz Powership Koray Bey gemileriyle Sierra Leone ve Gambiya’nın büyüyen ekonomilerinin artan talepleri karşılanarak, ülkelerin elektrik arzına önemli katkı sağlayıp, çeşitli endüstrilere ekonomik ve güvenilir elektrik sağlayarak istihdam yaratılması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu