Son Haberler

TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ GÜCÜ ORTADOĞU’DA

gunder_logosuGÜNDER’in başlattığı “Güneş Enerjisi Sektörü Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR” kapsamındaki 12 Türk firması, Dubai’de gerçekleşen Intersolar Middle East 2016’ya katıldı.

Yaptığı projelerle dünyanın takip ettiği Dubai, güneş enerjisi alanında da son dönemde artarak büyüyen dev yatırımlarıyla göz doldurmayı sürdürüyor. Güneş Parkı Projesi, dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali gibi dikkat çeken çalışmalarıyla bu alanda ilerleyen firmaların popüler yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Dubai, 19-21 Eylül tarihleri arasında ev sahipliğini yaptığı Intersolar Middle East 2016 ile de ulusal ve uluslararası misafirleri ağırladı.

Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme, URGE desteklerinden yararlanması amacıyla GÜNDER’in başlattığı “Güneş Enerjisi Sektörü Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR” kapsamındaki 12 Türk firması da Intersolar Middle East 2016’da yerini aldı.

Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği GÜNDER, Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü Ortadoğu pazarına taşıdı. GÜNDER yürüttüğü URGE programı kapsamında Türk firmalarını, Dubai’nin büyümekte olan güneş enerjisi pazarına taşıyarak, ülkemizin güneş gücünü ve sanayisini fuar katılımcılarıyla buluşturdu.

Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan Solar Cluster-TR küme katılımcıları, fotovoltaik panel ve tamamlayıcı ürün üreticileri (taşıyıcı sistem-kablo vs.) ile bu ürünleri kullanarak anahtar teslim sistem kurulumu yapan firmalardan oluşuyor.

12 Güneş Enerjisi Sanayi Firması Katıldı

Sadece URGE programı için özel olarak hazırlanan Hall6, C30 no’lu Türkiye Pavilionunda yer alan 12 güneş enerjisi sanayi firması şu şekilde;

 • Alçin Alüminyum Çinko Haddecilik Tic. ve San. A.Ş.
 • Alfa Solar Enerji İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
 • CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.
 • Çepaş Galvaniz Demir Çelik Madencilik A.Ş
 • Endüstriyel Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • Enso Elektrik Müh. Müş. Ltd. Şti
 • Europower Enerji Otomasyon Tekn. San. Tic.A.Ş
 • Gazioğlu Solar Enerji San. ve Tic. A.Ş.
 • Ödül Enerji Taah. İnş. San. Tic.A.Ş
 • Schmid Pekintaş Güneş Enerji Sistemleri San. Tic. A.Ş
 • Solimpeks Enerji San. ve Tic. A.Ş.
 • Zahit Enerji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme, URGE programı kapsamında katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 40 oranında artırılması hedefleniyor.

Türk Güneş Sektörü Uluslararası Platforma Taşındı

URGE programı kapsamında yılın son fuarı olan Intersolar Middle East sayesinde Türk firmalarla beraber hem Türkiye’nin güneş enerji sanayisi hem de ülkemizdeki güneş enerjisi pazarı ve yatırımlarına dair güncel bilgiler bir kez daha uluslararası platforma taşınmış oldu. Fuarın son günü olan 21 Eylül’de gerçekleşen “Turkish Solar Market Conference” GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Schmid Pekintaş firmasından Angelo Del Zotti’nin Türkiye pazarı ile Gazioğlu Solar firmasından Kerim Gazioğlu’nun gelecek yatırımlara dair değerlendirmeleri konuşuldu. GÜNDER, proje kapsamında yılsonunda dış ticaret eğitimleri ile gelecek yıllar için belirlenen hedef pazarlar doğrultusunda yurt dışı fuar katılımlarına ve Türkiye güneş enerjisi sanayi tanıtımına devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu