Son Haberler

TÜRKİYE’NİN İKLİM PLANI YETERSİZ BULUNDU

Paris İklim Zirvesi öncesi Türkiye’nin BM’ye sunduğu iklim planları uluslararası kuruluşlar tarafından ‘yetersiz’ bulundu.

Yaklaşan Paris İklim Zirvesi’nden önce Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e sunduğu iklim planları, Climate Action Tracker’in (İklim Eylem Takibi) uluslararası araştırma analistleri tarafından “yetersiz” bulundu. Türkiye’nin 2020’ye kadar mevcut santrallerinin dört katı kadar yeni kömürlü termik santral inşa etmeyi planlamasının endişe verici olduğu belirtildi.

İklim Eylem Takibi raporda, Türkiye’nin sera gazı emisyonlarını, 2030’a kadar yalnızca yüzde 21 azaltma hedefini ve küresel sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefini yeterli bulmayarak, Türkiye’nin kendisine düşen görevde adil bir hedef ortaya koymadığını belirtti. Raporda, “Eğer tüm ülkeler benzer zayıflıkta ve yeterince arzulu olmayan hedefler koysaydı, 21. yüzyılda küresel sıcaklık değerlerinin 3-4°C’lik bir artışla geri dönülmez felaketleri getirmesi kaçınılmaz olurdu.” denildi. Çalışmanın analistlerinden, Ecofys araştırmacısı Profesör Kornelis Blok, “Türkiye, küresel ısınmayı 2°C’nin altında tutma hedefine uygun, adil bir katkı planı yapıyor olsaydı, hedefi şu an verdiği hedefin 2 hatta üç katı olurdu.” şeklinde özetledi.

Birgün Gazetesi’nden Neslihan Karataş’ın haberine göre, Eylül ayının sonunda BM’ye teslim edilen iklim taahhüdü, ülkenin kömürlü termik santral planlarının emisyon azaltımı niyetlerini sekteye uğratacağını gösteriyor.

Hedef 2023’ten Sonra Azalıyor

Raporda esas endişe duyulması gereken konunun Türkiye’nin 2020’ye kadar mevcut santrallerinin dört katı kadar yeni kömürlü termik santral inşa etmeyi planmış olması olduğunu dile getiren kuruluş, termik santrallerin inşa edilmesi durumunda Türkiye’nin şuan verdiği hedefe bile ulaşmasının mümkün olmayacağını bildirdi. Rapora göre, Türkiye’nin rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerini artırma çabalarının 2023’ten sonra azalıyor olması da kuruluşun araştırmacıları tarafından tepkiyle karşılandı. Buna göre Türkiye, 2023’te 20GW’lik rüzgâr enerjisi hedefini, 2030’da 16GW’a düşürüyor. Güneş enerjisi hedefini ise 2030’da yalnızca iki katına, yani 10GW’a çıkartmayı hedefliyor.

Yenilenebilir Enerji Yerine Kömüre Yatırım

New Climate Institute araştırmacısı, Niklas Höhne, Türkiye’nin rüzgâr ve güneş potansiyelinin altını çizerek, “Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedefleri, fotovoltaik güneş enerjisi performansı Almanya’dan %50 yüksek olan ve 275GW’lik teknik rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip bir ülkenin hedeflerini yansıtmıyor.” diyor. Climate Analytics’den Bill Hare, “Türkiye, iklim değişikliğinin insani, ekonomik ve çevresel etkilerinden muaf olmayacak ve küresel sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutmak için güçlü ulusal çıkarları olmalı, yenilenebilir enerji yerine kömüre yatırım yapma planları bununla tamamen ters düşüyor.” diye belirtiyor.

Deniz Seviyesinde 1 Metrelik Artış

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) küresel sıcaklık artışlarının 3°-4°C’ye ulaştığı takdirde gerçekleşmesi mümkün olan deniz seviyesindeki bir metrelik artışın Türkiye’de yaklaşık 3 milyon kişinin doğrudan etkilenmesine neden olacağını belirtiyor. Ayrıca, 12 milyar dolarlık sermaye değeri ile Türkiye’nin GYIH’sinin %10’una eşdeğer olan 20 milyar dolarlık bir adaptasyon maliyeti riskinin ortaya çıkacağından da bahsediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu