Son Haberler

TÜRKİYE’NİN İLK GAYRİMENKUL YATIRIM FONU KURULDU

Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonu Ak Portföy tarafından kuruldu.

Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) kuruluşuna ilişkin tebliğin SPK tarafından yayınlanmasının ardından, Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonu Ak Portföy tarafından kuruldu. Ak Portföy tarafından hayata geçirilen GYF’ler ile Gayrimenkul Sektörü ve Finans Sektörü arasında yeni bir köprü kurulmuş oluyor.

“Türkiye ekonomisine çok önemli bir kaynak sağlanacak”

Ak Portföy Yönetimi Genel Müdürü Alp Keler, “Bu yeni varlık sınıfı ile kurumsal ve bireysel tasarruf sahipleri için yepyeni bir yatırım aracı doğarken gayrimenkul sektörüne dolayısıyla Türkiye ekonomisine çok önemli bir kaynak sağlanacak. AK Portföy GYF ile kurumsal ve bireysel yatırımcılar, köklü ve kurumsal bir portföy yönetim şirketinin detaylı yatırım süreçlerinden geçerek fona dahil edilen yüksek kaliteli bir gayrimenkul portföyüne kolayca yatırım yapabilecek. Yatırımcılar bu yolla gayrimenkul piyasasındaki değer artışlarının yanı sıra özellikle ticari gayrimenkullerdeki görece yüksek kira gelirinden de faydalanma imkânına ulaşacaklar. GYF’lerin, hızla büyüyerek birkaç yılda 10 milyar TL büyüklüğe ulaşmasını mümkün görüyoruz.” dedi

“Gayrimenkul tıpkı altın gibi yatırım geleneğimizin önemli bir parçası”

Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, gayrimenkulün bir varlık sınıfı olarak Türkiye’de oldukça talep görmesine karşın, buna dayalı finansal ürünlerin yeterli olmadığına ve GYF’lerin önemli bir boşluğu dolduracağına dikkat çekti. Keler, “Gayrimenkul tıpkı altın gibi yatırım geleneğimizin önemli bir parçası. Son 10 yılda gayrimenkul piyasasındaki gelişmeler ve fiyat artışları tasarruf sahiplerini yatırımlarını bu alanda değerlendirmeye teşvik ediyor. Ancak her enstrümanda olduğu gibi gayrimenkule yatırım yapmak da ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. GYF’ler portföy yönetim şirketlerinin yatırım tecrübesi ile gayrimenkul sektörünün fırsatlarını birleştiren yepyeni bir enstrüman.” dedi.

Fon, kurumsal ve bireysel tasarruf sahiplerinin uzmanlarca seçilmiş, yüksek değer artışı ve kira potansiyeli olan bir gayrimenkul portföyüne tek bir işlemle yatırım yapmasına olanak verirken, Türkiye ekonomisine ciddi bir kaynak sağlamayı hedefliyor. Keler, Ak Portföy’ün 16 milyar TL varlık yöneten bir şirket olduğunu hatırlatarak, “Gayrimenkul Yatırım Fonumuzun kısa sürede 100 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu