Son Haberler

TÜRKİYE’NİN İLK SOLAR ÇATI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Zorlu Enerji sponsorluğunda düzenlenen Türkiye’nin ilk Solar Çatı Çalıştayı, Solarbaba Güneş Enerjisi Platformu tarafından Ankara’da düzenlendi.

Güneş enerjisi yatırımlarının hızlı bir şekilde canlanması için en önemli etkenlerden biri olarak gösterilen çatı uygulamaları, Zorlu Enerji sponsorluğunda 11 Ekim Salı günü Ankara’da düzenlenen Solar Çatı Çalıştayı’nda masaya yatırıldı.

Sektörün önde gelen şirketleri ile konuyla ilgili uzman paydaşların katılım gösterdiği çalıştayda, güneş enerjisinde en önemli büyüme alanlarından biri olarak görülen çatı uygulamaları tüm yönleriyle ele alındı.

zorlu_enerji_yagmur_ozdemir“En pahalı enerji kullanılmayan enerjidir”

Sektörün ilk Solar Çatı Çalıştayı’nda açılış konuşmasını yapan Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir, “En pahalı enerji kullanılmayan enerjidir. Türkiye’de şu anda maalesef güneş enerjimizden yeterince yararlanamıyoruz. Zorlu Enerji olarak portföyümüzün önemli bir bölümünü güneşe yönlendirdik. Büyük-küçük tüm yatırımların önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“Büyük yatırımlar, küçük yatırımların önünün açılması için yapılır.” diyen Yağmur Özdemir, pazarın büyümesinin önemine vurgu yaprak şunları söyledi: “Küçük yatırımın önünün kesilmemesi gerektiğini, her boyutta yatırımın yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca tarifelerin düşürülüp, teşvik sürelerinin uzatılmasının da sektörün geleceği için alternatif bir seçenek olabileceğini hatırlatmak isterim.”

Güneşte Büyümenin Yolu Çatıdan Geçiyor

Tüm gün süren dört oturumda konuşan uzmanlar, yenilenebilir enerji alanında önemli bir gelişim kaydeden ülkemizde, güneş enerjisi alanında henüz istenen ve beklenen seviyeye ulaşılmadığı, güneş enerjisi yatırımlarını geliştirecek en önemli uygulamaların başında ise çatı sistemlerinin geldiğini vurguladı. Evsel-ticari ve sanayi tipi çatı üstü güneş elektriği uygulamalarının önündeki engel ve teşviklerin değerlendirildiği çalıştayda, pazarın yüzde 50-70’ini çatıdan sağlayan güneş yatırımları ile dikkat çeken Hollanda, ABD ve Almanya’daki uygulamalarla ülkemizdekiler arasında karşılaştırmalar yapıldı.

Türkiye 2023 Güneş Enerjisi Hedefine Daha Erken Ulaşabilir

Zorlu Enerji’nin, BNEF (Bloomberg New Energy Finance) iş birliği ile hazırladığı “Güneş Enerjisi Raporu” Türkiye’nin güneş enerjisi ile ilgili potansiyeline ışık tutuyor. Rapora göre Türkiye, 93 GW güneş enerjisi potansiyeli ile Avrupa’da hali hazırda nüfusuna göre en düşük kapasiteye sahip olan ülkelerden biri. Türkiye’nin 2023 yılı için “Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı”nda ortaya konulan 5 GW’lık kurulu güç kapasitesi hedefi bulunuyor. Dünyada 2014’te elektrik üretimi içerisinde yaklaşık %2 paya sahip olan güneş enerjisinin, 2040 yılında %26’ya ulaşması beklenirken; Türkiye’de de güneş enerjisi kaynaklı elektrik maliyetlerinin 2030 yılına kadar %50’den fazla düşüş göstermesi bekleniyor. BNEF’in yaptığı projeksiyon Türkiye’nin 2023 güneş enerjisi hedefine, öngörülen tarihten önce ulaşılabileceğini gösteriyor.

“Güneş Enerjisi Raporu”, çalıştay sonuçları ile birlikte, aralarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, EPDK, TEDAŞ gibi karar verici kamu kuruluşları başta olmak üzere sektörün birçok kilit paydaşıyla paylaşılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu