Son Haberler

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU NASIL ETKİLENECEK?

Dün açıklanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarını Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör değerlendirdi.

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, dün açıklanan EKK kararlarını değerlendirirken, yapısal reformların ve yurt içindeki kampanyaların TL Varlıklarına olumlu yansıyacağını belirtti. Gözgör, Dolar/TL’de aşağı yönlü trendin sürmesi halinde 3.3250-3.300 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtti.

“EKK kararları Türkiye’nin kredi notunu olumlu etkileyebilir”

TL’nin dolar karşısında değer kayıplarının hızlanması sonrası yurt içinde başlayan dolar bozdurma kampanyalarının yanı sıra devlet kurumlarının TL’ye dönmesine yönelik aldığı kararlar etkisini göstermeye başladı. Aynı zamanda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) açıkladığı sonuçlarda önemli yapısal reformların hayata geçirildiğini gördük.

Reel Sektörü Canlandıracak Önlemler

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’un varlıklarını TL’ye çevirmesi, bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL karşılığında altın alınımına başlaması gibi gelişmelerin yanı sıra EKK’dan orta ve uzun vadede TL varlıklarını destekleyecek kararlar çıktı. Özellikle reel sektörün canlanmasını sağlayacak önlemeler dikkat çekti. Reel sektöre 250 milyar liralık kredi kaynağı sağlanacak aynı zamanda KOBİ’lere faizsiz kredi imkanı yaratılacak. 2017 yılının ise tasarruf yılı olacağına yönelik söylemler yer aldı. EKK toplantısını genel olarak yapısal reformların hızlıca uygulandığı bir dönüm noktası olarak değerlendirebiliriz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının oldukça önemsediği yapısal reformların uygulamaya koyulması, Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir ülke notunu elde etmesini sağlayabilir. Öte yandan istihdam piyasasına yönelik de adımların atıldığını görüyoruz. 2017’de özel sektörde 500 bin vatandaşa İŞKUR’un aktif iş gücü programında istihdam sağlayacak.

Dış Ticarette Yerel Para Birimi

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra dış ticarette TL kullanımına yönelik kararların yine önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya, İran ve Çin ile görüşüldüğünü ve ticaretin yerel para birimiyle yapılacağına yönelik söylemleri dış ticarette yeni sayfaların açılmasına neden olabilir. Çin ile yerel para birimiyle takasların başladığına yönelik gelişmeler bu adımların atıldığını gösteriyor. Dış ticarette TL’nin kullanılması özellikle dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelere karşı oldukça avantajlı olacaktır. Bu ülkelerin başında Rusya geliyor. Önemli bir ticari partnerimiz olan Rusya’ya karşı dış ticaret açığı veriyoruz. Rusya’ya yapılacak ödemeler TL cinsinden olursa dolara olan talebi azaltacaktır. Ancak, Rusya’nın bunu kabul etmesi önemli olacaktır. Tüm bu gelişmeler kısa ve orta vadede TL’yi desteklemeyi sürdürecektir. Teknik görüntüye baktığımızda Dolar TL paritesinin önemli bir destek olan 3.34 seviyelerini test ettiğini gördük. Önemli direnç bölgesi olan 3.4850 – 3.500 seviyelerinin aşağısında kalındığı sürece geri çekilmeler sürebilir. Ancak düşüş trendinin hız kazanabilmesi için 3.3400 desteğinin kırılması önemli olabilecektir. Kırılması halinde 3.3250- 3.300 bölgesi gündeme gelebilir. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan Amerika Merkez Bankasının (FED) faiz kararı TL varlıklarında yeni trendlerin başlamasına neden olabilir.


Bolu Günlük Kiralık evBursa Günlük Kiralık evÇanakkale Günlük Kiralık evDenizli Günlük KiralıkDüzce Günlük KiralıkEdirne Günlük KiralıkErzurum Günlük KiralıkEskişehir Günlük KiralıkGaziantep Günlük KiralıkHatay Günlük KiralıkIsparta Günlük Kiralık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu