Son Haberler

TÜRKİYE’NİN YATIRIM ORTAMI KONUŞULDU

15-18 Eylül tarihleri arasında Almanya Husum’da gerçekleşen ve yaklaşık 20.000 kişinin ziyaret ettiği Rüzgâr Enerjisi Fuarı’nda TÜREB standı ve Türkiye’nin yatırım ortamının konuşulduğu oturum büyük ilgi gördü.

15-18 Eylül tarihleri arasında Almanya Husum’da gerçekleşen Rüzgâr Enerjisi Fuarı’nda Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği‘nin (TÜREB) standı ve Türkiye’nin yatırım ortamının konuşulduğu oturum büyük ilgi gördü. Yaklaşık 20.000 kişinin ziyaret ettiği ve 15.200 m2’lik alanda kurulan fuarda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 24 farklı ülkeden 650 adet stand açıldı. Türkiye’den katılan TÜREB’in standına ziyaretçilerin ilgisi büyük oldu.

17 Eylül’de gerçekleşen, Türkiye’nin yatırım ortamının ve yeni rüzgâr müracaatlarının konuşulduğu Türkiye oturumunda açılış konuşmalarını TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Münib Karakılıç gerçekleştirdi.

Fuar kapsamında düzenlenen Türkiye oturumunda, Türkiye’deki yenilenebilir enerji konusunda katılımcılara bilgi verildi. Açılış konuşmalarında, Türkiye’nin Avrupa’nın en yüksek rüzgâr potansiyeline sahip ülkelerinden biri olduğu hatırlatılarak, şu anda enerji üretiminde rüzgârın %5-6’lık bir payı olduğu belirtildi. 20.000 MW’lık 2023 yılı hedefinin altı çizilerek, sektörün önünü açan devlet teşviklerinden bahsedildi. Ekonomik istikrar ve son dönemde yapılan yeni başvurulardaki yoğun talebe dikkat çekilerek, yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmaya davet edildi.

Oturumda T.C. Başbakanlık Yatırım Destek Tanıtım Ajansı Koordinatörü Fatih Altunyuva, Türkiye’nin yatırım ortamı hakkında bilgilendirme yaptı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Teknik Şefi Kazım Şenocak yeni rüzgâr müracaatları hakkında bilgi verdi.

Oturumdaki son konuşmacı Borusan EnBW Operasyon Direktörü Tuna Güven ise Türkiye’deki RES Yatırım Deneyimlerini paylaştı. Katılımcıların ilgiyle izlediği oturumun ardından, delegasyon yetkilileri fuardaki stant alanlarını gezdi. EWEA ve GWEC ile temaslarda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu