Son Haberler

TURKUAZ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

TUV NORD onaylı yerli aksam ile üretilen Türkiye’nin ilk güneş enerji santrali Turkuaz Güneş Enerjisi Santrali hizmete girdi.

Güneşle ısıtma ve soğutmanın yanı sıra güneş enerjisi ile elektrik üretiminde de iddialı olan Ezinç Grup’un Kayseri’de 54 bin metrekare alan üzerine kurduğu 3,4 MWp kapasiteli Turkuaz Güneş Enerjisi Santrali (GES) hizmete girdi. Projeyi tanıtan Ezinç Genel Müdürü Mahmut Ezinç, Santral’in TUV NORD onaylı yerli aksam ile üretilen Türkiye’nin ilk güneş enerji santrali olduğunu belirtti.

Santral ile yıllık ortalama 3 bin ton karbondioksit salınımı engellenecek. Böylece yıllık ortalama 250 bin ağaç doğaya kazandırılmış olacak.

13 bin 200 adet panelin kullanıldığı santral, 100km/saat rüzgar yükü- 130kg/m2 kar yüküne göre tasarlanan alüminyum montaj sistemine sahip ve birçok mühendislik detayı ilk kez uygulandı.

Yıllık Ortalama 5 Milyon Kwh Enerji Üretimi

Santralden yıllık ortalama 5 milyon kWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Bu rakam günlük ortalama 9 KW ihtiyacı olan 1.500 evin elektrik ihtiyacına denk geliyor. Santral ile yıllık ortalama 3 bin ton karbondioksit salınımı engellenecek. Yani yıllık ortalama 250 bin ağaç doğaya kazandırılmış olacak. Ekonomik olarak baktığımızda da 3 MW GES tesisi ile yaz aylarında günde ortalama 3 bin dolar değerinde elektrik üretimi gerçekleştirilerek yılda yaklaşık 700 bin dolar kazanç sağlanacak.

“6 dakikalık güneş ışığı, 1 yıllık enerji tüketimine denk

Türkiye’nin coğrafi olarak çok önemli bir noktada olmasına karşın güneş enerjisi kullanımında Almanya’nın binde 1’i kurulu güce sahip olduğunu ifade eden Ezinç, güneşin tüm dünya nüfusunun bir yıl içerisinde tükettiği enerjiden daha fazlasını çok kısa bir sürede yeryüzüne gönderdiğine dikkat çekti. Ezinç, yeryüzüne 6 dakikada ulaşan ışınım miktarının, tüm dünyanın 1 yıllık enerji tüketimine denk geldiğini belirtti.

1 MW GES, 990 TON CO2 ENGELLİYOR

Mahmut Ezinç, “Güneş enerjisi bedava, tükenmeyen kaynak ve en önemlisi çevre dostu… 1 ton kömür yakıldığında 3kWh enerji açığa çıkmaktadır. Bu enerjiyi elde edebilmek için 2,4 ton karbondioksit salınımı yapmaktadır. 1 MW kurulu gücündeki kömür (termik) santrali yılda ortalama 6 milyon ton karbondioksit salınımı yaparken, 1 MW güneş santrali ortalama 990 ton karbondioksit salınımını engellemektedir. Bu miktar 1 yılda 82 bin 500 adet ağacın karbondioksit emilimine denktir. Son yıllarda elektrik enerjisi üretmek için CO2 salınımı artmıştır. Bu oranda güneş enerjisinden yaralanmanın önemini arttırmaktadır.” diye konuştu.

“180 bin MW’lık GES’e ihtiyaç var”

Türkiye’nin 2015’te yıllık enerji tüketiminin 260 milyon megawatt olduğunu söyleyen Ezinç, bu ihtiyacı karşılayabilmek için 180 bin MW kurulu güce sahip GES’e ihtiyaç olduğunu bildirdi. Ezinç, “Bu GES için 360 bin hektar alana ihtiyacımız vardır. 6 adet Keban Barajı büyüklüğü kadar bir alana kurulacak Güneş Enerji Santrali, Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacını karşılayabilecektir. Türkiye’nin elektrik ithalat faturası 54,9 milyar dolardır. Bu ihtiyacı, 130 bin MW gücünde Güneş Enerjisi Santrali kurularak karşılanabilir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu