Son Haberler

ÜLKELERDE EKONOMİK BÜYÜMENİN TEMELİ VURGULANDI

Bo’ao Asya Forumu Enerji, Kaynaklar ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı ve “İpek Yolu” Ülkeleri Forumu’na katılan Asya ülkeleri, Yeni İpek Yolu üzerindeki ülkelerin internet ekonomisinin de içinde olduğu altyapı ile birbirine bağlanmasının ekonomik kalkınmanın temelini oluşturacağına dikkat çekti.

Bo’ao Asya Forumu Enerji, Kaynaklar ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı ve “İpek Yolu” Ülkeleri Forumu dün Kazakistan’ın başkenti Astana’da sona erdi.

“Asya’nın kalkınması için ülkeler altyapı ile birbirine bağlanmalı”

Bo’ao Asya Forumu ve Astana Ekonomi Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenen konferans ve forumda dün “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” kapsamında geleneksel altyapı inşası ve yumuşak altyapı ortamı yaratılması konuları tartışıldı. Bu doğrultuda, güzergâh ülkelerinin birbirlerine altyapı aracılığıyla bağlanmasının bu ülkelerde ekonomik büyümenin temeli olduğu görüşü öne çıktı.

Kazakistan’da Altyapı Tesisleri Gelişiyor

Kazakistan Ulusal Demiryolu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ackar Mamin konferansta yaptığı konuşmada, başta demiryolu olmak üzere geleneksel altyapı inşaatları sayesinde ülkesinin transit taşımacılık kapasitesinin yükseldiğine dikkat çekti. Mamin bu konuda şöyle konuştu:

“Kazakistan, Çin ve Güney Asya ile Avrupa’nın, yani iki ana gelişme merkezinin arasında bulunmaktadır. Kazakistan, coğrafi konumunun sağladığı avantajı taşımacılık alanına aktarmak amacıyla son yıllarda demiryolu gibi altyapı tesislerini geliştirme stratejisi uyguluyor.”

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı

Konferansa katılan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Natalia Hanjenkova ve Çin Ulusal Sanayi ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Liu Yuting, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” güzergâhı üzerindeki ülkelerin, geleneksel altyapı tesislerinin inşasının yanı sıra yumuşak altyapı ortamının oluşturulmasına önem vermeleri gerektiğini vurguladı. Hanjenkova, “Bence, ticaret ortamı, yumuşak altyapı oluşturulmasında en önemli unsurdur.” dedi.

Çin Ulusal Sanayi ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Liu Yuting ise “Bana göre, yatırım ortamı da işletme ortamı da önemli. Ancak rekabet ortamı daha önemli…” diye konuştu.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu eski başkan yardımcısı ve Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi Daimi Başkan Yardımcısı Zhang Xiaoqiang, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” inşasında çeşitli ülkelerin, enerji, ulaşım, özellikle telekomünikasyon gibi altyapı tesislerinin geliştirilmesine yeterli desteği vermeleri gerektiğini vurguladı. Zhang şunları dile getirdi:

“Enerji ve ulaşım gibi altyapı tesislerinin güçlü desteği yoksa sanayileşme ve kentleşme son derece zor. Günümüz toplumunda telekomünikasyon tesisleri günden güne önemli rol oynuyor.”

“İnternet ekonomisi etkili bir platform”

Ayrıca, Çin Ulusal Halk Meclisi Ulusal Komitesi Maliye ve Ekonomi Komisyonu Başkan Yardımcısı Lü Zushan ise konferansta yaptığı konuşmada, altı yapı tesisleri inşasının sadece kara, deniz ve hava yollarıyla kalmayıp, internet sahasını da kapsaması gerektiğine işaret etti. Lü Zushan şu bilgileri verdi:

“İnternet ekonomisi, orta ve küçük ölçekli işletmelerin ekonomik küreselleşmeye katılmasının en ideal yoludur. İnternet ekonomisi, yeni ‘İpek Yolu’nun ortaklaşa inşa edilmesinde etkili bir platform olma niteliğini taşıyor.” Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu