Son Haberler

UNCCD COP12 ve SAY EXPO ANKARA’DA

12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak BM Çölleşme İle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (COP 12) için hazırlıklar hızla devam ederken, Uluslararası ‘SAY EXPO’ için de başvurular başladı.

12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı ilk uluslararası Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP12) için hazırlıklar hızla devam ediyor.

Ankara’da ATO Kongre Merkezinde yer alan Gordion Oditoryum’da düzenlenecek COP12 kapsamında ‘Yan Etkinlikler’ ve ‘Sürdürülebilir Arazi Yönetimi İş Forumu’ (SAY EXPO) için başvurular da başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na tahsis edilen Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bulunan “Türkiye Yan Etkinlik Salonu’nda ülke öncelikleri çerçevesinde etkinlikler tertip edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konferansın ülkemiz adına çok önemli olduğuna değindi. Prof. Dr. Eroğlu konuşmasında şunları söyledi: “Konferans neticesinde Afrika ülkeleri başta olmak üzere Dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulmasının azaltılması ve bozulan arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararların alınması hedefleniyor.”

İki hafta sürecek ‘Sempozyumlar – Konferanslar’ çerçevesinde delegelerin katılacağı resmi oturumlar, çeşitli yan etkinlikler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte UNCCD COP12’ye özel sektörün de en etkin ve verimli şekilde katılımını teşvik edecek faaliyetler düzenlenecek.

COP12 AFIS- AĞAÇ TUR

Yaklaşık 10 Bin Civarında Katılım Bekleniyor

Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı içinde Türkiye adına TOBB koordinasyonunda düzenlenecek SAY EXPO konferansına aralarında çok sayıda devlet başkanı, bakan ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu yaklaşık 10 bin civarında katılım bekleniyor. Bu sebeple COP12 için Türkiye’nin en iyi şekilde temsil edilmesi ve etkinliğinin üst seviyede tutulması maksadıyla erken davranılması isteniyor.

Ayrıca konferans süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı, UNCCD, Türkiye Fotoğraf Sanatı Kurumu ve FİAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliği ile gerçekleşen Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na katılan resimler de sergilenecek.

COP12 İçin Basın Akreditasyonu Başladı

BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nı takip etmek
isteyen basın mensupları akredite işlemleri için ön başvuruyu
http://www.unccd.int/en/media-center/Pages/mediahome.aspx adresini ziyaret ederek gerçekleştirebilecek.

Akredite işlemleri 30 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek.

Akredite olan basın mensupları, devlet başkanlarının yanı sıra ülkelerin bakanları, parlamenterleri, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve delegasyonlar ile yaklaşık 10 bin uzmanın katılması beklenen konferansı takip edebilecek.

Taraflar konferansı süresince Kongre Sarayı “Birleşmiş Milletler Toprağı” statüsü alacağından giriş çıkışlar ancak zamanında ve önceden programa alınması suretiyle akredite olacak. Akredite işlemini gerçekleştirmeyen kişiler konferansa alınmayacak. Akreditasyon işlemi için ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğüyle irtibata geçilmesi gerekiyor.

Yan etkinlik başvurusu, sergi davetiyesi gibi organizasyonla ilgili bütün bilgi ve gelişmelere UNCCD’nin web sitesinden veya http://www.unccdcop12.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu