Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

Üniversite Öğrencilerinin Ses Getiren Fikirleri Yarıştı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Akçansa Betonik Fikirler Proje Yarışması sonuçlandı.

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması, ‘Ses Getiren Bir Fikir Ver’ mottosuyla, Türkiye’nin dört bir yanındaki 146 üniversiteden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl kendi rekorunu kırarak gerçekleşen Betonik Fikirler’in ödül töreni, ünlü radyocu Geveze’nin sunumuyla Sabancı Center’da yapıldı.

Törene, Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Timur, Akçansa Genel Müdürü Şahap Sarıer’in yanı sıra Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri, Akçansa çalışanları, iş ortakları ve finalist öğrenciler katıldı.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması’na 146 üniversite başvurusuyla rekor katılım sağlandı. Jüri değerlendirmesi sonucunda 9. Betonik Fikirler Yarışması’nın birinciliğini, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin Terleyen Beton Grubu aldı. İkinciliği Karabük Üniversitesi’nden Algrega alırken, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Bir Torba Hayat yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

Birinci grup üyelerine MacBook Air, ikinci grup üyelerine iPad Pro, üçüncü grup üyelerine ise Apple Watch hediye edildi.

Beton Yeniden Yorumlandı

Birincilik ödülünü alan Terleyen Beton Grubu, doğada hayatta kalmak için rüzgardan su elde etme becerisine sahip canlılardan ilham alarak betonu yeniden yorumladı. Bu sayede yeni bir fonksiyon kazanan beton aerodinamik bir yapıya kavuşarak havadaki nemi suya dönüştürebilmekte ve suyun yeniden kullanımını sağlamaktadır.

Timur: “Gençlere yatırım yapmak bizim en önemli sorumluluğumuz”

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Timur, üniversite-sanayi iş birliğinin önemine değinerek, “Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın ilk yılından bugüne artan bir katılım olduğunu görüyoruz. Yarışamaya başvuran üniversiteler ve üniversite çeşitliliği Betonik Fikirler Yarışması’nın çıkış amacına ulaştığını açıkça gösteriyor. Betonun, çimentonun farklı alanlarının neler olacağını görmek anlamak için yola çıkmış olabiliriz; fakat görüyoruz ki zaman içinde üniversite – sanayi iş birliğine ışık tutmak, genç arkadaşların çalışmalarını desteklemek, fikirleri almak anlamında da yol kat edildi. ‘Yeni Neslin Sabancısı’ mottosuyla harekete geçtiğimiz dönemde, şirketlerimizi, yeni nesil arkadaşlarımızın çalışmak isteyeceği ortam haline getirmeye çalışıyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençleri iş dünyasında aramızda görmekten, onların dünyayı yakından takip eden, yenilikçi ve vizyoner bakış açılarından beslenmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Sarıer: “Hep birlikte yeni bir rekora imza attık”

Akçansa’nın genç yeteneklere büyük önem verdiğini belirten Akçansa Genel Müdürü Şahap Sarıer ise “Betonik Fikirler Proje Yarışması’na yapılan başvurular her geçen yıl çığ gibi katlanarak büyüyor. Bu yıl ‘Ses Getiren Bir Fikir Ver’ temasını işlediğimiz yarışmamıza tam 679 grup başvurusu yapıldı. Bu, tüm zamanların en yüksek grup başvuru sayısı oldu. 2010 yılında 16 üniversite ve 64 öğrenci başvurusu ile başladığımız süreçte bugün 1500’e yakın başvuru aldık. Bu ilgi bize gösteriyor ki, fikrine önem verilmesini isteyen, çevresindeki sorunları fark eden, geleceği için endişelenen ve bunu düzeltmek için istek duyan gençlerimiz var.” diye konuştu.

Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri adına TOÇEV’e destekte bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu