Son Haberler

ÜRETİLEN EN VAHŞİ SİLAH ATOM BOMBASI

Kırşehir’de düzenlenen Türkiye’de Enerji ve Enerji Kaynakları konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Yusuf Erdoğdu, insanoğlunun ürettiği en vahşi silahın atom bombası olduğunu söyledi.

Kırşehir’de düzenlenen Türkiye’de Enerji ve Enerji Kaynakları konulu konferansta konuşma yapan Doç. Dr. Yusuf Erdoğdu, insanoğlunun ürettiği en vahşi silahın atom bombası olduğunu belirtti. Doç Dr. Erdoğdu, bu silahın 3yıllık çalışma sonrasında oluşturulduğunu anlattı.

Erdoğdu, “Atom bombası ile ilgili ilk çalışmalar Robert Oppenheimer tarafından oluşturulan bir beyin takımı tarafından başlatılmıştır. Atom bombasının etkisi 20 bin ton TNT‘nin patlaması ile eşdeğer bir güce sahiptir. Denemesi yapıldıktan sonra da kullanıma sunularak binlerce insanın ölümüne neden olmuştur.” diye konuştu.

Konferansta Nükleer, Güneş, Rüzgâr ve Hidrolik enerjinin tanımını yaparak kullanım alanlarını anlatan Erdoğdu, enerji hakkındaki değerlendirmesinde enerjinin bilimsel veriler dışında günlük hayatın bir parçası olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Erdoğdu, Türkiye’nin enerji kaynaklarına bakıldığında ithalat bağımlısı bir ülke konumunda olduğunu ve yüzde 72 oranında enerji ithal ettiğini kaydederek şunları söyledi: “Türkiye şuan mevcut şartlarda doğalgazın yüzde 98’ini ithal ediyor. Avrupa’da birinci dünyada ise Çin’den sonra yer alıyor… Ülkemiz 2023 yılına kadar enerji payını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.” dedi. Dünyadaki nükleer santraller sıralamasında ABD’nin birinci sırada yer aldığını anlatan Erdoğdu, “Amerika’yı Fransa, Japonya ve Rusya izlemektedir. Nükleer reaktörleri en iyi işleten ülkeler arasında şuanda yer alma durumumuz söz konusu değil fakat Türkiye bu noktada çalışmalar yapmakta.” ifadelerini kullandı.

Rüzgâr Enerjisi Atmosferde Bol ve Serbest Bulunuyor

Doç. Dr. Yusuf Erdoğdu, yenilenebilir ve temiz bir kaynak olan rüzgâr enerjisinin önemine değindiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Rüzgâr hızı yükseklikle artar ve teorik gücü de hızının küpü ile orantılı olarak değişir. Rüzgâr enerjisi uygulamalarının ilk yatırım maliyetlerinin yüksek, kapasite faktörlerinin düşük olduğu enerji üretimi gibi dezavantajları yanında üstünlükleri de anlatılabilir. Atmosferde bol ve serbest olarak bulunur, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır, kaynağı güvenlidir, maliyeti günümüz güç santralleriyle rekabet edecek düzeye gelmiştir, istihdam oluşturur, ham maddesi ise tamamen yerlidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu