Son Haberler

ÜRETİM REFORM PAKETİ ÇALIŞTAYI

Ankara’da düzenlenen Üretim Reform Paketi Çalıştayı’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gelecek birkaç ay içinde 4 reform paketini bitirmeyi hedeflediklerini dile getirirken, Türkiye’nin teknolojiyi üreten, geliştiren bir ülke olacağına değindi.  

Ankara’da düzenlenen Üretim Reform Paketi Çalıştayı’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, istişarenin bereketine inanan bir medeniyetin mensupları olduklarını ifade ederek, bu kapsamda çalıştayda yapılan fikir alışverişinin önemine dikkati çekti. Işık, çalıştayın kendileri açısından çok önemli ve verimli geçtiğini kaydetti.

“Teknolojiyi üreten, geliştiren bir ülke olacağız”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Türkiye teknolojiyi izleyen, satın alan ve tüketen bir ülke olmak istemiyor. Aksine teknolojiyi üreten geliştiren, ihraç eden, halkının refah seviyesini yükselten bir ülke olma iradesini ortaya koyuyor.” dedi.

Gelecek birkaç ay içinde 4 reform paketini bitirmeyi hedeflediklerini dile getiren Işık, bunlardan birisinin “Ar-Ge Reform Paketi” olduğunu, bu konuda çeşitli düzenlemeler üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi.

“Bir işi yapıyorsak tam yapalım”

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı ile önümüzdeki hafta Ar-Ge Reform Paketi uygulamasında karşı karşıya kaldıkları sorunlara yönelik bir toplantı yapacaklarını söyleyen Işık, “Hedefimiz şu; bir işi yapıyorsak tam yapalım. Eğer biz Ar-Ge‘yi destekliyorsak, her şeyiyle destekleyelim.” diye konuştu.

İkinci ‘reform paketi‘nin “Üretim Reform Paketi”, üçüncü paketin de “Patent Kanunu” olduğunu anlatan Işık, “Şu anda Bakanlığımızda büyük bir çalışma yürüyor. Hedefimiz şu, kanun hükmünde kararnamelerle şu anda idare edilen coğrafi işaret, faydalı model, marka gibi kanun hükmündeki kararnameleri bir tek kanunda toplamak. Bunu yaparken de etkin ve verimli çalışan bir patent mekanizması oluşturmak. Gelişmiş dünyanın başarılı örneklerinden istifade edip, Türkiye’de en iyi çalışacağına inandığımız modeli oluşturmak. Bunu üretim ekosistemimizin çok ama çok önemli bir parçası olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılması gerekiyor”

Diğer reform paketinin TÜBİTAK‘ın yeniden yapılandırılması olduğunu ifade eden Işık, TÜBİTAK’ın kurulduğu günden bugüne Türkiye’nin bilimsel anlamda büyümesinde büyük ve önemli roller üstlendiğini söyledi.

Bakan Işık, TÜBİTAK‘ın yeniden yapılandırılması gerektiğine işaret ederek, “Bununla ilgili ciddi bir çalıştayın ön çalışmaları hazırlanıyor. Yakında büyük bir çalıştayı da yapacağız. Orada hedefimiz şu; TÜBİTAK, elbette destek mekanizmalarının kurgulanmasında anahtar rolü üstlenecek. ‘Destek vermede TÜBİTAK’ın rolü devam etmeli’ diye düşünüyoruz ama bunları tartışacağız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu