Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

Üretime ilham veren fuar: MAKTEK AVRASYA

Maktek Avrasya, markaların yerli ve mili inovasyon harikası ürünlerini 2-7 Ekim 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuarda sergilemeye hazırlanıyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de takım tezgâhları sektörü, ülke ekonomisinin ve gelişmişlik seviyesinin önemli bir parametresi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkelerin gelişme sürecinde stratejik öneme sahip olan ve temel üretim makinesi olmasının yanı sıra girdi sağladığı sektörlerin üretim becerilerini belirleyerek ekonomik gelişmede çarpan etkisi yaratan takım tezgâhları sektörü, sanayinin gelişimine paralel olarak büyüyor. Sanayinin lokomotifi olan otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmeler, takım tezgâhları sektörüne duyulan ihtiyacı artırıyor. Yarattığı kullanım değeri yıllık yaklaşık 1,3 milyar dolar olurken sektör, 2018’i 550 milyon dolar ihracat, 780 milyon dolar üretimle kapatmayı hedefliyor.

Bu güçle yerli üretimi arttırmaya yönelik çalışmalarını destekleyen Maktek Avrasya, markaların yerli ve mili inovasyon harikası ürünlerini 2-7 Ekim 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuarda sergilemeye hazırlanıyor.

Üretime İlham Veren Fuar, Yerli Üreticiyi Destekliyor

Bu bilinçle takım tezgâhları sektörün yerli üretimi arttırma hedefinde olduğunun altını çizen TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Maktek Avrasya’nın da bu farkındalıkla yerli üretimi desteklediğini söyledi. Yerli ve milli üretim için daha fazla takım tezgâhının üretilmesi gerektiğini savunduklarını belirten Ersözlü, krizlerden çıkmanın yolunun üretim olduğunun farkındalığıyla sektörün çalışması gerektiğinin altını çizdi. Ersözlü, “Fuarımızda ziyaretçiler, sektörde var olan tüm yenilikleri daha belirgin bir şekilde görecekler. Fuar alanı içerisinde inovasyon harikası ürünler, yerli ve milli ürünler yer alacak. Fuarın öncelikli amacı, Türkiye’deki takım tezgâhları sektöründe neler başarıldığını ve destek verirlerse neler başarılabileceğini gözler önüne sermek ve Türkiye’den çıkan yenilikçi ürünleri fuar ziyaretçileri ile buluşturmak. Fuarlar bir anlamda en yeni ürünlerin doğrudan son kullanıcısına veya sektörün ilgililerine tanıtıldığı platformlardır. Yenilikçi ürünleri fuar kapsamında böyle alanlarda fuar ziyaretçisine tanıtarak sektörün geleceğinden bir kesit sunuyoruz.” dedi.

TİAD Başkanı Aydoğdu: “Türkiye’nin hedefi, üretilebilen takım tezgâhı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalıdır”

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu ise, “Üretim için takım tezgâhlarının olmazsa olmaz bir enstrüman olduğunu düşünüyoruz. Türkiye sanayisinde makine, beyaz eşya, demiryolu taşıtları, otomotiv ve tüm kara taşıtları, havacılık ve uzay, gemi inşa, savunma ve metal eşya sanayinin oluşturduğu kullanım değeri 2017 yılında 53 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Sanayinin lokomotifi olan bu sektörlerde takım tezgâhlarının yarattığı kullanım değeri yıllık yaklaşık 15 milyar dolar olmuştu. 2018 yılı için takım tezgâhları kullanılarak yapılacak olan üretimin fayda değerinin 17-18 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını düşünüyoruz. Öte yandan yatırım ve sermaye malı olarak kullanılan sektörün sağladığı katma değer ile tüm sanayi sektörlerinde dışa bağımlılık ve dış ticaret açığı azalmaktadır. Hep söylediğimiz gibi Türkiye için kritik görev üstlenen otomotiv, savunma, havacılık, beyaz eşya sektörlerindeki gelişmelere ve tüm dünyada takım tezgâhları özelinde yaşanan teknolojik gelişime paralel olarak Türkiye’nin üretimi ve kullanımı da gelişim gösterecektir. Sektör içerisinde, özellikle Türkiye’de savunma ve gemi inşa sektörleri için üretilmeye başlanan metal işleme tezgâhları bu gelişimin öncüsü olarak gösterilebilir. Türkiye’nin hedefi, üretilebilen takım tezgâhı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalıdır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu