Son Haberler

UZAY MADENCİLİĞİ ANLATILACAK

İş Yatırım 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle 19 Aralık’ta İş Kulelerinde düzenleyeceği uzay madenciliği konferansında konuşmacı olarak tanınmış Havacılık ve Uzay Mühendisi Chris Lewicki’yi ağırlayacak.

Türk sermaye piyasalarının öncü ve lider kuruluşu İş Yatırım 20. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği özel konferansın konusunu ‘uzay madenciliği‘ne ayırdı. 19 Aralık Pazartesi akşamı İş Kulelerinde düzenlenecek bu özel konferansın konuşmacısı NASA’da gerçekleştirdiği birçok önemli proje ile tanınmış Havacılık ve Uzay Mühendisi Chris Lewicki.

Chris Lewicki 2017’de yakın uzayda asteroitlerde bulunan doğal kaynakların dünyaya getirilmesi ile dünyanın hem sosyal hem de ekonomik geleceğinin şekillenmesi ile ilgili görüşlerini, Türk iş dünyası ve medyası ile paylaşacak.

“Bugün teknolojide ulaşılan düzey, kaynak temini açısından uzayı da hedef haline getirdi”

İş Yatırım Genel Müdürü Rıza Kutlusoy yaptığı açıklamada; “İş Yatırım’ın kuruluşunun 20 yılını geride bıraktığımız bu günler, dünyamızda doğal kaynakların hızla tükenmesinin sosyal ve ekonomik paradigmaları değiştirdiği bir döneme denk geliyor.

Bugün teknolojide ulaşılan düzey, kaynak temini açısından uzayı da hedef haline getirirken, kapalı ekonomi olduğu kabul edilen dünyamıza yeni bir alternatif modeli de vadediyor. Dünyada özel şirketler uzay yatırımlarına yönelik iş planlarını yapmaya başladı. Bizde öncü misyonumuz çerçevesinde, geleceğimiz derinden etkileyecek bu konuyu, İş Yatırım’ın geleceğini şekillendirmeye başlarken gündemimize almak istedik.” dedi.

Chris Lewicki Kimdir?

Chris Lewicki, Arizona Üniversitesinden Havacılık ve Uzay Mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir. NASA’nın Mars Exploration Rovers ve Phoenix Mars Lander projelerinin sistem mühendisliğini gerçekleştirmiş, montaj, test ve fırlatma operasyonlarına katılmıştır. Rovers projesinde Uçuş Direktörlüğü ve Phoenix projesinde Yüzey Görev Yöneticiliği yapmıştır. Teknik liderlik görevini üstlendiği Planetary Resources’ın misyon ve vizyonunun stratejik gelişiminden, müşterilerle ve bilim camiası ile ilişkilerden sorumludur. NASA’dan iki adet “Olağanüstü Başarı Madalyası” sahibi olan Chris Lewicki onuruna bir asteroide 13609 Lewicki adı verilmiştir.

Planetary Resources

Asteroid madencilik şirketi Planetary Resources, Inc., Eric Anderson, Dr. Peter H. Diamandis ve Chris Lewicki tarafından 2009’da kurulmuştur. Şirketin vizyonu, Güneş Sistemi’ni insanlığın ekonomik etki alanına dâhil edecek yeni bir kaynak kullanımı paradigması oluşturmaktır. Şirketin ticari açıdan uygun, dünyaya yakın ve su zengini asteroitlerin tespiti için yaptığı çalışmalar tarım, petrol, gaz, madencilik ve sigortacılık gibi alanlarda, küresel pazarlara uygulanabilir dönüşümsel teknolojilerin geliştirilmesini sağlamıştır. Şirketin teknik ekibi Spirit, Opportunity ve Curiosity gibi ABD’nin son zamanlardaki Mars projelerinde çalışmıştır.

Planetary Resources, Sir Richard Branson, Larry Page, Eric E. Schmidt, Ram Shiram gibi kendini dünya kaynaklarını geliştirerek, insanlığın gelecek yüzyıllarda refah içinde yaşamasına adamış, çığır açan vizyonerler tarafından finanse edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu