Son Haberler

VALMET ÇÖZÜMLERİ BİNGÖL KİĞI HEPP’DE

Sunduğu inovatif çözümlerle müşterilerine sağladığı fırsatları geliştiren Valmet, kurulumu Bilgöl’de devam eden Kiğı Hidroelektrik Enerji Tesisi’ni (Kiğı HEPP) de referanslarına ekledi.

Müşterilerine sunduğu benzersiz teknolojiler, otomasyon ve servis kombinasyonu ile güçlü çözümler sağlayan Valmet, Türkiye’nin önde gelen enerji organizasyonu ICCI – Enerji ve Çevre Konferansı ve Fuarı 2017’de tanıttığı, başta atıktan enerji ve biyokütle konusundaki ürün ve çözümleri olmak üzere enerji alanındaki portföyü ile büyük ilgi gördü.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarda, enerji üretimi, biyoenerji üretim teknolojileri, anahtar teslim çözümleri ve tüm dünyada referanslarına eklediği yeni projeleri ile yer alan Valmet, Türkiye enerji sektörünün önemli projesi bin 200 MW’lık Hamitabat Kombine Çevrim Santrali’nin ardından, hâlihazırda Bingöl’de kurulumu devam eden Kiğı Hidroelektrik Enerji Tesisi (Kiğı HEPP) için çalışmalarını sürdürüyor.

Hamitabat’ta İlk Ateşleme Başarıyla Gerçekleşti

Valmet yeni referanslarıyla enerji sektöründeki pazar payını büyütüyor. Referanslarına durmaksızın yenilerini ekleyen Valmet’in hâlihazırda devam eden projeleri hakkında bilgi veren Enerji ve Proses Otomasyon Sistemleri Türkiye Satış Müdürü Yücel Doğan, Valmet’in dağıtılmış otomasyon kontrol sistemi Valmet DNA ile birlikte tesis bilgi ve performans izleme sistemini tedarik ettiği Hamitabat Kombine Çevrim Güç Santrali projesinde ilk ateşlemenin mayıs ayı içerisinde başarıyla gerçekleştirildiği bilgisini vererek projeyi bu yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını aktardı.

“Kiğı, 140 MW’lık kurulu güç ile yıllık 450 milyon kWh enerji”

Doğan, çalışmaları süren Kiğı Hidroelektrik Enerji Tesisi (Kiğı HEPP) hakkında ise şunları söyledi: “Devam etmekte olan bir diğer projemiz, Bingöl’de kurulacak olan Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait Kiğı Hidroelektrik Enerji Tesisi’dir. Proje için ana ekipmanlarımız bu yılın başında teslim edildi. Kiğı HEPP, Bingöl’ün 12 km kuzeydoğusundaki Kiğı bölgesinde, Peri Suyu üzerinde inşa edilmektedir. Bu tesis kendi sınıfında Türkiye’nin dördüncü, tüm barajları içerisinde ise sekizinci en yüksek baraj olma özelliğine sahiptir. Burada 140 MW’lık kurulu güç ile yıllık 450 milyon kWh enerji üretilmesi planlanmaktadır. Şu anda Kiğı Barajı ve hidroelektrik üretim tesisinin inşasında birinci ve ikinci ünite rotorlar yüzde 75 seviyesine başarıyla indirildi. Üçüncü türbin grubunda ise yüzde 40 oranında iş devam ediyor. Kiğı Hidroelektrik Tesisi’ne ait geçici elektromekanik ekipman kabulü, barajın tamamlanması ve çalıştırılmaya başlanmasının ardından yapılacak. Tesiste enerji üretiminin 2017 yılı içerisinde başlaması planlanmaktadır.” Bu projelerin dışında da takip ettikleri yeni enerji yatırımları ve yenileme projeleri bulunduğunu aktaran Doğan ekledi, “Bu yıl Valmet ismini bir başka prestijli enerji projesinde daha duymanız mümkün.”

Atıktan enerji ve modüler tesis konseptinde Valmet uzmanlığı

Valmet’in enerji sektörüne yönelik çözümleri hakkında bir açıklama yapan Valmet P&E Enerji Isı ve Güç Santralleri İş Geliştirme Müdürü Ikka Heikkila, “Valmet olarak Türkiye’deki ağırlıklı olarak otomasyon ve kâğıt sektörüne odaklandık. Geçtiğimiz yıllarda Valmet’in enerji iş kolu ICCI Fuarı’nda geniş çapta lanse edildi. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak WtE (Waste to Energy) çözümleri ve modüler güç tesisi konsepti, Valmet’in odaklandığı hizmet çözümleri oldu.” dedi ve şöyle devam etti: “Güç üretiminde atıktan faydalanma konusunda Türkiye’de yaşanan hızlı gelişim, Valmet için öncesine oranla çok daha büyük fırsatların gündeme geleceğinin bir göstergesi.”

Enerji sektöründeki yaklaşık 85 yıllık tecrübesini Türkiye’deki projelerine taşıyan Valmet, akışkan yataklı enerji kazanları, anahtar teslim modüler enerji santralleri, FGD, ESP gibi baca gazı arıtma teknolojileri, gazlaştırma, piroliz, biyokütle kazan ve anahtar teslim santraller, biyokütle ön-hidroliz ve geri kazanım ekipmanları ile sektörde tanınıyor.

Proje dizayn aşamasından, kesin kabul testlerine, fizibilite çalışmalarından, anahtar teslim çözümlere kadar hemen hemen tüm aşamalarda yer alan Valmet, enerji otomasyonu alanında da sunduğu Dağıtılmış Kontrol Sistemleri (DCS), buhar ve gaz türbini otomasyonu, enerji analizör ve entrüman çözümleri, kestirimci bakım ve vibrasyon izleme sistemleri, emniyet, acil kapama sistemleri (ESD), gelişmiş proses kontrol ve optimizasyon çözümleri, santral yönetim ve enformasyon sistemleri (PMS, INFO) ve enerji yönetim sistemleri (EMS) ile sektörde öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu