Son Haberler

YANGINLARA KARŞI GÖLET VE HAVUZ TEDBİRİ

Ülke genelindeki ormanlık alanlarda oluşan yangınlara müdahalede zaman kaybetmemek maksadıyla gölet ve havuzlardan yararlanılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman yangını olduğunda müdahale konusunda zaman kaybetmemek maksadıyla ormanlık alanlarda ‘yangın helikopterleri‘nin su alması için gölet ve havuz tedbirlerini devreye soktu.

Helikopterlerin etkili kullanımını sağlamak ve yangına müdahale sürelerini kısaltmak için ormanlık alanlardaki su kaynaklarından faydalandıklarının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Orman içindeki su kaynaklarından faydalanarak havuz ve göletler inşa ediyoruz. Ülkemizde 2006 yılında uygulamaya koyduğumuz bu proje çerçevesinde bugüne kadar 2.882 adet gölet ve havuzu tamamladık.” dedi.

Helikopterler Rahatlıkla Su Alabilecek

Prof. Dr. Eroğlu, “İnşa edilen bu gölet ve havuzlar her 4 km de bir olacak şekilde planlanıyor ve derinlikleri en az 3 metre olacak şekilde yapılıyor. Yaklaşık kapasiteleri 400 ila 1.200 ton arasında değişen gölet ve havuzlar helikopterlerin rahatlıkla su alabileceği şekilde dizayn ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Gölet ve havuzların çevresinin helikopterin yaklaşmasına engel olmayacak şekilde düzenlendiğini de ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yapıların etrafını kafes tel ve beton kazıklarla çevirerek, girilmesi yasak levhası asıyoruz. Bu tedbirlerle vatandaşlarımızın yaşayacağı olası kazaların da önüne geçmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaban Hayvanlarına Su Sağlanıyor

Yangın havuz ve göletlerinin yalnızca orman yangınlarının söndürülmesinde su temini maksadıyla kullanılmadığını da belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Bu gölet ve havuzları ormandaki yaban hayatına yardımcı olacak şekilde düzenliyoruz. Buralara yaptığımız su içme olukları ile özellikle yaz aylarında su bulma konusunda sıkıntı çeken yaban hayvanlarına yardımcı oluyoruz.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca bazı havuz ve göletlerdeki fazla suların tahliye edilerek çevre köylere sulama maksatlı kullandırıldığını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu