Son Haberler

YAZ SAATİ UYGULAMASI VE ENERJİ SEKTÖRÜNE YANSIMALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesinin enerji sektörüne yansımalarını yönetmek amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar değiştirildi ve konu hakkında EPDK açıklama yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesinin enerji sektörüne yansımalarını yönetmek amacıyla Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar değiştirildi. Konu hakkında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ekinde yer alan birinci maddede “Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03:00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.” ifadesi yer almaktadır.

Öte yandan elektrik tüketimini ölçmek amaçlı tesis edilen elektronik sayaçlar 30 Ekim 2016 tarihinde daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacaktır. Söz konusu durum üç zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketen tüketiciler düşünüldüğünde;  sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir saatlik fark gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına sebep olacaktır.

Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesinin enerji sektörüne yansımalarını yönetmek amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar değiştirilmiş ve:

“Çok zamanlı tarifelerin uygulanması bakımından sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler için Ekim ayının son pazar günü ile Mart ayının son pazar günü arasında;

Gündüz dönemi            : Saat 07-18

Puant dönemi              : Saat 18-23

Gece dönemi               : Saat 23-07

olarak, Mart ayının son pazar günü ile Ekim ayının son pazar günü arasında ise;

Gündüz dönemi            : Saat 06-17

Puant dönemi              : Saat 17-22

Gece dönemi               : Saat 22-06

olarak uygulanır. Sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmiş sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler için yıl boyunca;

Gündüz dönemi            : Saat 06-17

Puant dönemi              : Saat 17-22

Gece dönemi               : Saat 22-06

olarak uygulanır” şeklinde karar alınmıştır.

Yanlış anlama ve uygulamayı önlemek için elektronik sayaç sahibi olan ve 3 zamanlı tarife üzerinden elektrik kullanan tüketiciler için sürekli yaz saati uygulamasına geçilmesi nedeni ile sayaç zamanları güncellenene kadar uygulanmak üzere bu düzenleme yapılmıştır.

Nihai faturalara yansıyacak herhangi bir artış kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Yapılan değişiklik görevli tedarik şirketleri tarafından ilgili tüketicilere (SMS, e-posta, fatura üzerindeki açıklamalar v.s yoluyla) bildirilecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu