Son Haberler

YENİ ENDÜSTRİ ÇÖZÜM DENEYİMİ: “DESİGN FOR FABRICATION”

3DEXPERIENCE Şirketi Dassault Systèmes, mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) sektörlerine özel “Design for Fabrication” endüstri çözümü deneyimini pazara sundu. 

3D tasarım yazılımı, 3D Dijital Modelleme ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) çözümlerinde dünya lideri 3DEXPERIENCE Şirketi Dassault Systèmes, mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) sektörlerine özel “Design for Fabrication” endüstri çözümü deneyimini pazara sundu.

Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformuna dayanan “Desgn for Fabrication” endüstri çözümü deneyimi; köprüler, tüneller, endüstriyel binalar, yüksek katlı binalar, beton ve çelik çerçeveler, prekast beton ve bina cephelerinin yanı sıra tek kişilik kullanımdan kampüse ve şehir altyapılarına kadar her ölçekteki yapı sistemi elemanları da dâhil olmak üzere herhangi bir bina, yapı veya yapı elemanının imalatı ile tasarımı için işbirliğine dayalı uçtan uca bir BIM sağlıyor.

Her bir mimarlık, mühendislik ve inşaat projesi; tasarımcılar, imalatçılar ve kendi yapı bilgileri modelleme (BIM) çözümlerini kullanan yüklenicilerden oluşan ekipleri bir araya getiriyor.

Başlangıçtaki tasarım modelinde oluşturulan detaylı bilgiler, bir imalatçının ihtiyaçlarını yansıtmayabiliyor. Bölük pörçük bu çözümler ve veri sürekliliğinin olmaması, projede gecikmelere ve gereksiz mühendislik çalışmaları, verimsiz malzeme kullanımı, boşa harcanan emek ve tekrar edilen çalışmalar nedeniyle yüzde 25’in üzerinde seviyelerde inşaat atıklarına yol açabiliyor.

Eşzamanlı ve Gerçek Zamanlı Erişim

Bu çözüm sayesinde tasarım ve üretim ekipleri, proje verilerine 3D modeli kapsamında eşzamanlı ve gerçek zamanlı erişim sağlayabiliyor. Bu ekipler, aynı tasarım modelleri ile çalışabiliyor ve daha bilinçli tasarımlar oluşturmak, daha sonra yapılması gereken tekrar çalışmalarını azaltmak ve proje maliyetleri ve zaman çizelgelerini daha doğru tahmin edebilmek için tedarik zincirindeki uzmanların fikirlerinden faydalanabiliyor.

“BIM kullanımı tasarım koordinasyonu ve inşaat koordinasyonunu bağımsız olarak geliştirmiş olsa da, tasarım verileri ile üretim bölümü için fabrikasyon modelleri arasında süreklilik eksikliği devam etmektedir.” diyen Dassault Systèmes Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Sektörleri Başkan Yardımcısı Marty Doscher ise sözlerine şöyle devam etti: “3DEXPERIENCE platformu, tasarımcılar ile imalatçılar arasındaki uçurumu azaltır. Çok sayıdaki proje paydaşları, insanları ve verileri baştan sona bağlayan işbirliğine dayalı kesintisiz süreçleri benimseyerek verimliliği artırabilir, zaman ve para açısından önemli tasarruflar elde edebilir ve proje teslimatının kalitesini artırabilir.”

İş Zorluklarına Çözüm

Özellikle, “Design for Fabrication” aşağıdakiler de dâhil olmak üzere AEC sektörlerinin çok sayıdaki iş zorluklarına çözüm getiriyor:

-Her şeyi tasarlayabilirsiniz: Herhangi bir bina, yapı, yapı elemanı veya nesne için konsept düzeyinden bağlantı elemanlarına kadar, bulut ölçeklenebilirliği ile birlikte kapsamlı tasarım ve simülasyon yetenekleri.

-Müşterilerinizi memnun etmek için yüksek performanslı binalar inşa edebilirsiniz: Zamandan tasarruf edin, çıkmazları azaltın, gereksinimleri doğrulayın ve kullanım ömrü işletme maliyetlerini düşürün.

-İmalat ve montaj için tasarım: Modelleri genişleterek proje kontrolünü elinize alın ve israfları azaltın. Verimliliği artırmak ve tekrarlı tasarım ile proje değerini optimize etmek amacıyla bütünleştirici, parametrik, ilişkisel ve sayısal modelleme yöntemlerini kullanın.

-İşbirliğini artırın: Gerçeğin tek bir 3D versiyonu ile veri merkezli bir işbirliği ortamı kullanarak proje geliştirmede çoklu BIM yaklaşımı. “Aynı sayfa” yazma araçları, tüm tedarik zincirini koordine edebilmek amacıyla oldukça büyük miktarlardaki verileri ölçeklendirebilir.

building_design_for_fabrication_copyright_dassault_syst__mes

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu