Son Haberler

YENİ İHRACAT KAPILARI AÇILIYOR

Ön üretimli yapılar, yapı malzemeleri, gayrimenkul ve enerji alanlarında faaliyet gösteren Vefa, yeni iş fırsatlarının adresi olması beklenen 16. MÜSİAD EXPO Fuarı’na katılıyor.

MÜSİAD Expo Fuarı, Asya’dan Avrupa’ya, Afrika ülkelerinden Türk Cumhuriyetlerine kadar yabancı işadamlarının katılımı ile yerli ve yabancı katılımcı firmalarla birlikte, 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul CNR EXPO Center’da yapılıyor. Ticari işbirlikleri kurmak ve yenilikçi ürünlerini ulusal ve uluslararası pazarlara sunmak için her yıl birçok fuara katılan Vefa da yeni ihracat bağlantılarının kapısını aralamak amacıyla 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen 16. MÜSİAD EXPO Fuarı’na katılıyor.

vefa_holding_baskani_orhan_guner2017’de İhracat Yelpazesi Genişleyecek

Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, beş yıllık stratejik planlarında ‘Türkiye’nin 2023 vizyonu‘na paralel olarak küresel bir markaya dönüşmenin yer aldığını kaydetti. “Önümüzdeki beş yılda yurt dışı pazarlarda daha etkin olmayı amaçlıyoruz.” diyen Güner, 2017 yılında ihracat yelpazelerini genişleteceklerini vurguladı. Özellikle Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yönelik çalışmalarda bulunacaklarını söyleyen Güner, “Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Uzakdoğu’daki pazarlar ve Rusya’ya da yoğunlaşmayı planlıyoruz.” dedi.

“Yurt dışı pazarlarda yerelleşerek kalıcı olmayı hedefliyoruz”

Vefa’nın toplam cirosunun yüzde 70’ini ihracatın oluşturduğuna işaret eden Orhan Güner, yurt dışı pazarlarda yerelleşerek kalıcı olmayı hedeflediklerini belirtti.

Ürünlerinin yanı sıra sundukları çözümleri, üretim altyapısını ve geliştirdikleri teknolojileri de dünyanın dört bir yanına ihraç edebilecek konumda olduklarına dikkat çeken Orhan Güner, “Geliştirdiğimiz yeni uluslararası iş birliği modelleri ile know-how ihracını öncelikli gündemimiz yaparak küresel bir marka olma stratejimizi farklı noktaları taşıyoruz. Dünyanın dört bir yanında kurduğumuz iş birlikleri ile birikimimizi paylaşıyor, ortaklarımız ile birlikte yerel üretim ve montaj süreçlerini kurguluyoruz.” diye konuştu.

Stratejik Ülkelere Üretim Üssü

Vefa’nın coğrafi anlamda bazı stratejik ülkelerde üretim üssü kurmak için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Orhan Güner, Katar, Dubai, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te iş birliklerinin bulunduğunu söyledi. Katar’da sadece son iki yılda 21 milyon dolarlık iş yaptıklarını vurgulayan Güner, bu iş birliklerinden bazılarının şirketleşirken bazılarının ise proje bazlı ticari anlaşmalar şeklinde devam ettiğini ifade etti.

vefa_venezuela

Temel Strateji İş Birliklerine Dayanıyor

Güner, “Örneğin; Vefa’nın Ortadoğu bölgesindeki temel stratejisi, iş birliklerine dayanıyor. Çünkü bu bölge millileşmeye önem veren ve yerel işçi çalıştırmayı ön planda tutan ülkelerden oluşuyor. Körfez ülkeleri, aynı hukuki çerçeveye sahip olduklarından buralarda iş yapabilmek adına mevzuatı bilen ve yerel ilişki yönetimine hâkim bir ortakla yola çıkmak önem arz ediyor. Ayrıca Vefa, Afrika ülkelerini de potansiyel olarak görüyor ve bu ülkelere know-how ihracı da dâhil toplam bir çözüm sunmak adına çalışmalar yürütüyor. Afrika’da hem ülke içinde yapılanma gerçekleştirilirken hem de finans kanallarıyla irtibata geçerek ilişkiler geliştiriyor.” dedi.

Bugüne kadar 89 ülkeye ürün ve hizmet ulaştırdıklarını ve uluslararası pazarlardaki çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Orhan Güner, şu anda Fildişi’nde 11 milyar dolarlık Olimpiyat Köyü projesine başladıklarını söyledi. Güner, Malezya’da da 41 milyar dolarlık bütçesi ile Asya’nın en büyük projesine imza atacak olan Petronas için 1.800 adet modüler yaşam ünitesi ve 40 bin metrekarelik hafif çelik yapılardan oluşan 13 milyon $ değerinde lüks bir işçi kampı kurduklarını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu