Son Haberler

YENİ NESİL KATALİZÖR ReforMax® LDP Plus

Clariant’ın ultra basınç düşüren yeni nesil katalizörü ReforMax® LDP Plus’ı tanıttı.

Özel kimyasallar alanında dünya lideri olan Clariant, hidrojen, amonyak ve metanol üretiminde kullanılan sentez gazı üretimi için yeni buhar reformasyon süreçlerine yönelik olarak yeni nesil yüksek performanslı katalizörün tanıtımını yaptı. Yeni ReforMax 330 LDP Plus ve ReforMax 210 LDP Plus katalizörleri benzersiz ve inovatif 8 delikli çiçek benzeri tasarımları* sayesinde boru biçimindeki (tübüler) reformasyon reaktöründe basınç farkının son derece az olmasını sağlarken aynı zamanda üstün bir katalizör aktivitesi ve seçiciliği sunuyor. Fabrikalar için daha fazla gaz çıkışı ve daha düşük enerji maliyeti sağlıyor.

Buhar reformasyonu, hidrojen, amonyak ve metanol üretimi için gerekli olan sentez gazının üretilmesi için temel endüstriyel süreçlerden biri. Prosesin kalbi olan boru biçimindeki buhar dönüştürücüsünde metan gibi hidrokarbon beslemeler buhar ile katalitik reaksiyona girerek hidrojen, karbon oksit ve karbondioksitten oluşan bir karışımı (sentez gazını) oluşturuyor. Temel reformasyonda kullanılan katalizörün biçimi; katalizörün aktivitesinde, ısı transferinde, basınç düşüşünde ve fiziksel dayanıklılıkta önemli bir rol oynuyor.

Enerji Maliyetlerini Önemli Ölçüde Azaltıyor

Yeni ReforMax LDP Plus katalizörleri optimize edilmiş biçim parametreleri sunuyor. Yeni ürünlerin başarısı, proses beslemesi ve tasarım konularında daha önce son derece etkin oldukları ticari olarak kanıtlanan Clariant’ın önceki ReforMax LDP serisinin başarısına dayanıyor. ReforMax LDP Plus’ın yeni 8 delikli çiçeksi tasarımı, 10 delikli önceki ürüne kıyasla, basınç farkında yüzde 20’ye varan ciddi bir azalma sağlıyor. Bu durum, fabrika işletmecilerinin mevcut tesislerdeki enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmalarına ve/veya reformasyon gazı üretimini artırmalarına olanak yaratıyor.

Ayrıca, yeni katalizörler, 10 delikli olan önceki ReforMax LDP’nin geniş yüzey alanını da koruyarak buhar reformasyon reaksiyonu için aktivitenin yüksek kalmasını sağlıyor. Delik çaplarının artırılması da ısı transferinin daha iyi yapılmasını sağlıyor. Özellikle beraber kullanıldığında ReforMax 330 LDP Plus ve ReforMax 210 LDP Plus prosesteki karbon oluşumunu ciddi bir şekilde azaltıyor.

Clariant Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Katalizörler Birimi Genel Müdürü Stefan Heuser, yeni nesil katalizör hakkında şunları söyledi: “Clariant’ın ReforMax LDP Plus katalizörleri mükemmel bir ürünü nasıl daha iyi yapabileceğinizin kanıtı. Bu yeni ürünümüz ve inovasyon alanındaki adanmışlığımız, amonyak, nitrojen ve metanol sektörlerindeki müşterilerimizin üretim süreçlerindeki etkinliklerini ve verimliliklerini daha da artırmalarına olanak yaratacak.”

*Clariant’ın yeni ReforMax® LDP Plus katalizörlerinin eşsiz 8 delikli çiçek tasarımı. (Fotoğraf: Clariant)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu