Son Haberler

YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Ege Üniversitesi’yle EMO arasında yenilenebilir enerji alanını içeren teknolojik ve bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 25 Haziran 2015 tarihinde Ege Üniversitesi ile Teknolojik ve Bilimsel İşbirliği Protokolü imzaladı. İşbirliği sürecinin yürütülmesinden Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ile EMO İzmir Şubesi sorumlu olacak.

Teknolojik ve Bilimsel İşbirliği Protokolüne, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ile Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçak, EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Güzeliş ve Şube Yazmanı Murat Kocaman tarafından imza atıldı.

ege_univÜniversite ile yapılacak işbirliği çerçevesinde EMO’nun Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üretimine Ait Elektrik Mühendisliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde tanımlanan mühendislik hizmetlerinin yürütülmesine yönelik olarak EMO üyelerine, Güneş Enerjisi Enstitüsü bünyesinde eğitimler verilecek. EMO eğitim müfredatı ve eğiticilerin belirlenmesine yönelik olarak da enstitüden destek alacak. EMO ayrıca üyesi olan mühendislere eğitimden yararlanmaları için gerekli olan malzeme, ders notları, servis ve ulaşım imkânlarını da sağlayacak.

Eğitim alan EMO üyesi mühendisler, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine ilişkin elektrik mühendisliği hizmetlerini serbest müşavir mühendis olarak yürütebilecekler.

Protokol kapsamında sağlanacak işbirliği sayesinde elektrik mühendislerinin iş alanlarına sahip çıkılarak, elektrik mühendisi olmayan kişilerin bu alanda faaliyet göstermesi önlenebilecek. Ayrıca yanlış ve yetersiz kurulum, projelendirme gibi sorunlar nedeniyle Türkiye ve yurttaşlar açısından oluşabilecek kayıp ve zararların da önüne geçilmiş olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu